fot. PAP/EPA

MSZ: ranny w zamachu w Londynie Polak opuścił szpital

Ranny w zamachu w Londynie Polak, który odniósł lekkie obrażenia, opuścił już szpital – poinformowało dziś PAP biuro prasowe MSZ. Resort jest w kontakcie z rodziną poszkodowanego.

Potwierdzamy, że w zamachu w Londynie poszkodowany został obywatel RP. Ranny Polak, który odniósł lekkie obrażenia, opuścił już szpital” – podkreśliło MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z rodziną poszkodowanego” – zaznaczono.

Apelujemy do mediów o poszanowanie prywatności poszkodowanego i jego bliskich” – czytamy w informacji resortu.

W środę po południu napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim w centrum Londynu, a następnie próbował dostać się na teren pobliskiego parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem jednego z policjantów strzegących bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa. Poza napastnikiem zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Premier Theresa May powiedziała w czwartek, że mężczyzna, który dokonał tego zamachu, urodził się w Wielkiej Brytanii. Dodała, że policja uważa, że zamachowiec działał sam i że nie ma powodu, by sądzić, iż planowane są „dalsze ataki w najbliższym czasie”.

Już po wypowiedzi premier brytyjska policja podała, że sprawca zamachu w Londynie to 52-letni Khalid Masood, urodzony w hrabstwie Kent obywatel Wielkiej Brytanii, który był wielokrotnie skazany za przestępstwa niezwiązane z działalnością terrorystyczną.

Ostatnio Masood mieszkał w hrabstwie West Midlands w środkowo-zachodniej Anglii.

Masood nie był objęty żadnym z prowadzonych obecnie dochodzeń, żadne wcześniejsze informacje wywiadowcze nie wskazywały na to, że zamierza przeprowadzić zamach terrorystyczny” – poinformowano w komunikacie policji.

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

 

PAP/RIRM

drukuj