fot. Tymon Markowski/MSZ

MSZ: Min. Zbigniew Rau spotkał się w Bukareszcie z szefami dyplomacji Turcji i Rumunii

Nasze kraje to filary wschodniej flanki NATO, znajdujące się na pierwszej linii Sojuszu i doświadczające bezpośrednich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa – podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau podczas spotkania z szefami dyplomacji Turcji i Rumunii w Bukareszcie.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się w dniach 22-23 kwietnia w ramach Trilogu w Bukareszcie ze swoimi odpowiednikami z Rumunii Bogdanem Aurescu oraz Turcji Mevlutem Cavusoglu – poinformowało w piątkowym komunikacie MSZ.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1385592645444120576

Jak podkreślono, podczas spotkania ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, głównie w kontekście przygotowań do czerwcowego szczytu NATO. Ministrowie omówili również postępy w realizacji programu współpracy Trilogu przyjętego w 2020 r. oraz perspektywy jej rozszerzenia na inne obszary tematyczne.

„Nasze kraje to filary wschodniej flanki NATO, znajdujące się na pierwszej linii Sojuszu i doświadczające bezpośrednich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa” – powiedział minister Rau cytowany w komunikacie.

„Jesteśmy zgodni co do potrzeby i kierunku dalszej adaptacji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym podjęcia podczas najbliższego szczytu Sojuszu prac nad nową Koncepcją Strategiczną” – zaznaczył szef MSZ.

W komunikacie podkreślono, że specjalna sesja Trilogu została poświęcona dyskusji nt. sytuacji bezpieczeństwa w regionie z udziałem ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby oraz Gruzji Dawida Zalkalianiego.

„Jestem zadowolony, że wspólnie poszukujemy możliwości skutecznego reagowania na trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie, zwłaszcza wobec eskalacji przez Rosję napięcia wokół wschodnich granic Ukrainy i na Morzu Czarnym” – powiedział Rau.

Jak zaznaczył, obecność ministrów Kułeby i Zalkalianiego podkreśla, jak wielką wagę przywiązujemy do współpracy politycznej i bezpieczeństwa z tymi krajami.

„Wspólnie opowiadamy się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy i Gruzji oraz niezmiennie wspieramy aspiracje euroatlantyckie tych krajów” – zadeklarował Rau cytowany w komunikacie.

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie odbyło się w kwietniu 2020 r. w formule wideokonferencji. Ministrowie zapowiedzieli, że kolejne konsultacje w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Ankarze.

W komunikacie MSZ poinformował, że w przeddzień konsultacji w Bukareszcie Zbigniew Rau wziął udział, wraz z szefem dyplomacji Rumunii, w konferencji „Security Challenges from the Baltic to the Black Sea Region. Vision of Romania, Poland and Turkey”, współorganizowanej przez czołowe ośrodki analityczne trzech krajów – Ośrodek Studiów Wschodnich, New Strategy Center z Rumunii i Foundation for Political, Economic and Social Research z Turcji.

Jak zaznaczono, w programie wizyty ministra Zbigniewa Raua w Bukareszcie znalazło się również spotkanie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem (w formacie Trilogu), bilateralne konsultacje polsko-rumuńskie, polsko-tureckie i polsko-gruzińskie, jak również udział w prezentacji wystawy „Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939”, eksponowanej w bukaresztańskim Pałacu Parlamentu z okazji stulecia nawiązania polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego (3 marca 1921 r.).

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl