fot. pl.wikipedia.org

MSZ: J. Czaputowicz i P. Szijjarto o współpracy Polski i Węgier w dobie pandemii COVID-19

Rozwój współpracy dwustronnej w dobie pandemii COVID-19, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie jej zwalczania były tematem rozmowy szefów MSZ Polski i Węgier Jacka Czaputowicza i Petera Szijjarto – podało MSZ we wtorkowym komunikacie.

„Polska i Węgry są sprawdzonymi partnerami także w trudnych momentach w historii. Wzajemne wsparcie jest kluczowe dla sukcesu naszych działań przeciwko pandemii” – powiedział cytowany w komunikacie Czaputowicz podczas wtorkowej wideokonferencji ze swoim węgierskim odpowiednikiem.

Jak podkreśla MSZ, głównymi tematami rozmowy szefów dyplomacji Polski i Węgier był rozwój współpracy dwustronnej w dobie pandemii COVID-19, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie jej zwalczania.

„Minister Jacek Czaputowicz wskazał, jakie środki wspierające polskie przedsiębiorstwa wprowadził rząd w związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym wirusem COVID-19. Wartość rządowej tarczy antykryzysowej wynosi 47 mld euro i oferuje kompleksową ochronę gospodarki i obywateli” – czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, Peter Szijjarto podziękował Polsce za pomoc w sprowadzeniu rodaków w ramach akcji LOTDoDomu, z której skorzystało 38 Węgrów.

Według MSZ, ministrowie rozmawiali również na temat możliwości eksportu i zakupu środków ochronnych produkowanych w obu krajach, w tym wytwarzanych w Polsce środków odkażających.

Wśród omawianych tematów znalazły się także wnioski płynące z wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO z 2 kwietnia oraz wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw UE z 3 kwietnia.

„Rozmawiano także nt. współpracy regionalnej, w tym Inicjatywy Trójmorza i Partnerstwa Wschodniego. Szefowie dyplomacji obu państw zgodnie podkreślili znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej dla rozwoju całego regionu, dla którego epidemia koronawirusa jest istotnym sprawdzianem” – głosi komunikat.

PAP

drukuj