MSZ chce, by rząd przygotował wytyczne ws. zastępowania terminu „gender” w europejskich dokumentach

Resort dyplomacji postuluje, by polski rząd przygotował wytyczne w sprawie zastępowania terminu „gender” w europejskich dokumentach. Chodzi o to, aby wszystkie ministerstwa stosowały takie same sformułowania obowiązujące w traktatach Unii Europejskiej, a nie te nacechowane ideologicznie.

W traktatach zapisano zasadę równości pomiędzy kobietami i mężczyznami – wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński. Polityk zaznaczył, że określenie „gender” jest pozatraktatowe.

Polska nie chce, by wprowadzano pojęcie, które może prowadzić do problemów interpretacyjnych – dodał dyplomata. Równocześnie podkreślił, że nie chodzi o usuwanie słowa „gender”, ale o niezgodę na stosowanie go zamiast innych istniejących już określeń.

– W traktacie unijnym i w Traktacie o Unii Europejskiej w Karcie Praw Podstawowych mamy sformułowanie dot. zasady równości między kobietami i mężczyznami. Do tego pojęcia odnosimy się w tekstach prawnych, tj. tekst prawny obowiązujących traktatów. Tego typu sformułowanie ma umocowanie prawne i obowiązujące. Natomiast sformułowanie, które jest w języku angielskim, czyli „gender equality” jest sformułowaniem niewynikającym z traktatów. Polska nie tyle domaga się usunięcia terminu „gender equality”, co powrotu do tego, co zapisane jest w traktatach. Chcemy, żeby traktaty były przestrzegane i żeby posługiwano się wyrażeniami zawartymi w aktach prawa międzynarodowego zamiast różnego rodzaju pomysłami ideologicznymi – zaznaczył Paweł Jabłoński.

Działania podjęte w tej sprawie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiadają na wcześniejsze postulaty polityków Solidarnej Polski.  Przedstawiciele resortu sprawiedliwości od jakiegoś czasu zabiegają o standaryzację w odniesieniu do pojęcia „gender”.

Dlatego pewnego rodzaju rządowa instrukcja wydana przez premiera dla wszystkich ministerstw mogłaby oznaczać systemowe rozwiązanie problemu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl