fot. BPJG Marek Kępiński

MSWiA poprawi bezpieczeństwo harcerzy

Prowadzone przez strażaków szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zapewnienie stałej łączności między dyżurnym PSP, a dyżurnymi w obozie harcerskim. To niektóre z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i  Administracji dot. zapewnienia bezpieczeństwa druhom.

Minister Mariusz Błaszczak mówił o tym po spotkaniu z harcerzami dotyczącym kwestii bezpieczeństwa po tragicznych zdarzeniach w Suszku. W trakcie sierpniowych nawałnic zginęły tam dwie harcerki.

Szef resortu przypomniał, że to urzędnicy powiatu chojnickiego nie przekazali ostrzeżeń pogodowych do gminy, choć mieli informacje o zbliżającym się załamaniu pogody. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że nie może dochodzić do takich sytuacji. Jak mówił, po konsultacjach z Komendantem Głównym PSP i związkami harcerskimi, ministerstwo chce w tych kwestiach zaproponować konkretne rozwiązania.

– Zostanie uzgodnione porozumienie między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej oraz poszczególnymi związkami harcerskimi. Na podstawie tego porozumienia będą przeprowadzane przeglądy procedur bezpieczeństwa. Będą przeprowadzane także cykliczne szkolenia, które będzie przeprowadzać PSP. Ustaliliśmy również, że wprowadzimy model łączności pomiędzy dyżurnymi z Powiatowych Komend PSP, a więc dyżurnymi, którzy pracują przez całą dobę, a dyżurnymi w obozach harcerskich. Będzie to łączność radiowa – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji stoi na czele powołanego przez rząd zespołu mającego przygotować rekomendacje dla Rady Ministrów dot. zarzadzania kryzysowego. Mają być one gotowe do końca września.

Dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami harcerzy miało charakter konsultacyjny i służyło przedstawieniu opinii i propozycji.

RIRM

drukuj