MSW o działaniach policji na Marszu Niepodległości

Minister Spraw Wewnętrznych ma przedstawić informacje, o działaniach policji na Marszu Niepodległości, 11 listopada w Warszawie. Wniosek w tej sprawie, złożyli posłowie PiS.

Posłowie, domagają się wyjaśnień od Ministra Spraw Wewnętrznych, dotyczących wielu ingerencji policji, w tym wstrzymania początku marszu – mówi poseł Jarosław Zieliński, z sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

– Co się stało na początku, gdy miał ruszyć marsz? Były próby jego zatrzymania, nie było wiadomo, czy on w ogóle będzie mógł się odbyć. Chcielibyśmy poznać przyczyny, dla których tak się stało. Przecież nie było żadnych ekscesów, żadnych zamieszek, żadnego naruszania prawa.  Niech nam powiedzą – Minister Spraw Wewnętrznych, czy Komendant Główny. A jednak była próba zatrzymania tego marszu. Czy to nie była przypadkiem próba politycznego uniemożliwienia odbycia marszu, który był niewygodny dla władzy?– powiedział pos. Jarosław Zieliński.

Posłowie, chcą również uzyskać informacje, w sprawie działalności, w trakcie marszu zamaskowanych funkcjonariuszy policji – jeśli taka sytuacja miała miejsce.

– Jeżeli prawdą jest to, że funkcjonariusze policji występowali w kominiarkach, to jest to sprawa niebywała. To jest coś, co nie powinno mieć miejsca, w tym wyjaśnienia od Komendanta Głównego Policji. Zawsze pamiętajmy o tym, że każdy kto występuje podczas zgromadzenia publicznego i maskuje swoją twarz, jest podejrzany o to, że ma jakieś złe zamiary. Zawsze tak występują wszelkiej maści prowokatorzy. Natomiast policja, nie może się narażać na skojarzenia, że właśnie wysłała prowokatorów, do udziału w zgromadzeniu publicznym. Rozumiem postępowanie niektórych funkcjonariuszy, podczas tego typu zdarzeń – po cywilnemu – dla lepszej obserwacji przebiegu zdarzeń. Jednak jak mogą być zamaskowani? Maskuje się ten, kto ma coś do ukrycia, ten kto ma złe zamiary – podkreślił pos. Jarosław Zieliński.

 

Wypowiedź pos. Jarosława Zielińskiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj