MSW chce zaostrzyć kary dla piratów drogowych

Resort proponuje, aby kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, tracił prawo jazdy i zdawał powtórny egzamin.

Propozycja ta znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, nad którym w 2013 r. trwały konsultacje międzyresortowe.

Dodatkowo MSW rozważa wprowadzenie regulacji, które mają wpłynąć na poprawę ściągalności mandatów. Jeśli ukarany kierowca nie zapłaci mandatu, to jego punkty karne po roku się nie skasują. Resort sprawdza możliwości techniczne oraz koszty wprowadzenia takiej zmiany.

Poseł Andrzej Adamczyk z sejmowej infrastruktury stwierdził, że zaostrzenie kar nie rozwiąże problemu. Modernizacji wymaga siec dróg i poboczy, które są w złym stanie – ocenił polityk.

– Dzisiaj należy poprawić stan dróg w Polsce. Dzisiaj należy poprawić stan poboczy, wszystkich instalacji na drogach, które chronią pieszego i innych użytkowników drogi.  To jest poza dyskusją i rząd tego, niestety, nie widzi i proponuje inne rozwiązania.  Tak jak powiedziałem, mimo, że widzimy główne przyczyny w złym stanie dróg w Polsce, infrastruktury drogowej, w koleinach, w dziurach na drogach, w braku przejść dla pieszych to jednak z bardzo dużą uwagą pochylimy się nad propozycjami MSW –  powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

W projekcie zaproponowano także czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe zbyt dużej liczby pasażerów.

W Polsce najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych jest przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Wg policyjnych statystyk w 2013 r. doszło do ponad 35,3 tys. wypadków. W ub. r. zginęło na drogach 3 tys. 291 osób.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl