fot. flickr.com

Możliwe opady deszczu w całej Polsce

Jak informuje IMGW, Europa centralna i północna będzie pod wpływem niżów z ośrodkami nad Morzem Północnym, zachodnią Polską, Skandynawią oraz Alpami wraz z układami frontów atmosferycznych. Jedynie wschodnia oraz zachodnia część kontynentu będzie w zasięgu wyżów.

Polska będzie pod wpływem niżu, którego ośrodek przemieszczać się będzie znad wschodnich Niemiec, przez zachodnią Polskę nad Bałtyk oraz układu frontów atmosferycznych z nim związanych. Pozostaniemy w ciepłej masie powietrza, jedynie nad południowy zachód kraju napływać zacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 987 hPa i będzie spadać.

W kraju na wschodzie i w centrum początkowo umiarkowane, później wzrastające do dużego, po południu miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Na zachodzie kraju zachmurzenie duże i całkowite z jednostajnymi opadami deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym.

Prognozowana wysokość opadów skumulowanych (w czasie burz i w opadach ciągłych) do około 30 mm na północnym zachodzie do 15-20 na południu. Temperatura maksymalna od 16 st. C, 17 st. C na zachodzie; 20 st. C, 22 st. C w centrum, na północy i miejscami na południu; do 24 st. C, 26 st. C na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami dość silny, na południowym zachodzie w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-wschodni, jedynie na zachodzie skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, wysoko w górach porywy do 90 km/h.

PAP

drukuj