pixabay.com

Mokradła, parki i ogrody chłodzą miasta w upały

Naukowcy sprawdzili, jak bardzo, różne tereny zielone i zbiorniki wodne ochładzają miasta w czasie fali upału. Okazało się, że ogrody botaniczne mogą zmniejszyć temperaturę w okolicy nawet o 10 stopni.

Do lata jeszcze trochę, ale z pewnością nadejdzie i w wielu miastach, także w Polsce temperatury mogą być chwilami trudne do zniesienia.

Zamiast zmuszać mieszkańców do montowania „prądożernej” klimatyzacji, miasta mogą im ułatwić życie, inwestując w różnego rodzaju tereny zielone, szczególnie te, gromadzące wodę.

Tak przynajmniej wynika z dokładnej analizy przeprowadzonej przez zespół z University of Surrey.

„Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że tereny zielone i woda mogą ochładzać miasta. Jednak nasze badanie dostarcza najdokładniejszych danych na ten temat. Co więcej, możemy wyjaśnić działające przyczyny – od drzew dających cień, po parującą wodę ochładzającą powietrze” – mówił prof. Prashant Kumar, założyciel i dyrektor Global Centre for Clean Air Research.

Działanie różnych elementów natury zależało od różnych czynników, ale naukowcy przedstawiają średnie wartości i zakres siły chłodzenia w różnych miastach.

I tak, na przykład ogrody botaniczne zmniejszają temperaturę średnio o 5 st. C (od 2,2 do 10), mokradła – o 4,7 st. C (1,2 – 12), ogrody deszczowe o 4,5 st. C (1,3 – 7), zielone ściany – 4,1 st. C (0,1 – 18), drzewa rosnące na ulicy – 3,8 st. C (0,5 – 12), miejskie farmy – 3,5 (3 – 3,9), parki – 3,2 (0,8 – 10), wodne rezerwuary – 2,9 (1,8 – 5), tereny rekreacyjne – 2,9 (2,8 – 3).

„Nasza publikacja pokazuje, jak wiele sposobów istnieje na ochładzanie miast. Pokazuje też jednocześnie, ile pracy jest do zrobienia. Odpowiednie instytucje na całym świecie muszą inwestować we właściwe badania. Z naszej pracy wynika jasno, że nie ma jednego rozwiązania dla każdego. Wiele zależy od tego, co działa w danym miejscu” – dodaje jedna z badaczy, Maria de Fatima Andrade.

Więcej informacji na stronie:  https://www.surrey.ac.uk/news/wetlands-parks-and-even-botanical-gardens-among-best-ways-cool-cities-during-heatwaves

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl