Modlitwa za ofiary katastrofy smoleńskiej

Jak co miesiąc rodziny ofiar, a także z politycy  PIS uczcili pamięć osób poległych 10 kwietnia 2010 roku. Dokładnie miesiąc dzieli nas od kolejnej, trzeciej już rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Następnie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę przed Pałacem Prezydenckim w intencji wszystkich poległych 10 kwietnia 2010 roku. Później udaliśmy się na groby naszych przyjaciół, które są w Warszawie. Po południu Msza Św. w Bazylice św. Jana, a po niej udaliśmy się pod Pałac Prezydencki i tam zakończyliśmy nasze spotkanie wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego – powiedział poseł Joachim Brudziński, szef komitetu wykonawczego PiS.

Dodał, że jesteśmy coraz bliżej poznania prawdy o przyczynach tragedii.

Wiemy już coraz więcej o katastrofie jednak nie w skutek działań władz państwowych, ale tytanicznej pracy posła Antoniego Macierewicza. Wiemy znacznie więcej dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu polskich naukowców. Wiem, że dojdziemy do prawdy. Kiedyś będzie w pełni odsłaniała intencje zaniechania i motywy obecnie rządzących naszą Ojczyzną – dodał poseł Joachim Brudziński

Tymczasem prokuratura wojskowa zgłosiła wniosek o badania toksykologiczne 21 ofiar pod kątem zawartości alkoholu we krwi w chwili śmierci.

Poseł Stanisław Piotrowicz wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej powiedział, że tego typu badania po tak długim czasie są bezpodstawne.

– Nie wiem, czemu ma służyć przeprowadzanie tego rodzaju badań po upływie trzech lat. Nie ma żadnego uzasadnienia, ani prawnego, ani faktycznego.  Poza tym wynik tych badań, nie będzie miał żadnego znaczenia dla ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy –  zaznaczył Stanisław Piotrowicz.

Ponadto eksperci stwierdzają, że w stanie spoczynku wyniki badań mogą być błędne ze względu na pośmiertne procesy zachodzące w ciele ludzkim podczas, których wytwarza się alkohol etylowy.

RIRM

drukuj