Młodzież z Janowa Lubelskiego radość ze zmartwychwstania Pańskiego wyraża w tańcu na rynku miejskim

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to czas wyjątkowej radości dla wszystkich chrześcijan. Jedni wyrażają ją śpiewam i modlitwą, a inni tańcem.

Pomimo deszczu i niskiej temperatury, mieszkańcy Janowa Lubelskiego tuż po Rezurekcji zgromadzili się na rynku miasta, by wspólnie poprzez taniec uwielbienia cieszyć się ze Zmartwychwstania Chrystusa.

– Nie wyobrażam sobie nie tańczyć co roku po Rezurekcji. Tańczymy na chwałę Bożą. To ogromna radość, żeby tutaj się spotkać. Przy okazji dzielimy się jajkiem i składamy sobie życzenia – podkreśla Agata Kowal.

Mieszkańcy Janowa Lubelskiego siódmy rok z rzędu gromadzą się na wspólnym tańcu uwielbienia. Próby do tego wydarzenia rozpoczęły się już w styczniu. W tym roku młodzież sama ułożyła układ choreograficzny.

– Chcieliśmy zrobić coś innego. Wyszliśmy poza kościół i pokazaliśmy tutaj, na rynku, wśród ludzi, że my również potrafimy cieszyć się ze zmartwychwstania Chrystusa – wskazuje Łukasz Michalczyk.

Mieszkańcom miasta bardzo podoba się pomysł uwielbiania Zmartwychwstałego Chrystusa poprzez taniec.

– Młodzi ludzie są przykładem tego, jak się cieszyć – akcentuje Rafał Cisowski.

Nie tylko młodzi biorą udział w tańcu uwielbienia. Przyłączają się do nich również dorośli.

– Dla chrześcijanina nie ma nic radośniejszego, weselszego niż to, że Chrystus zmartwychwstał. Robimy imprezy, tańczymy z byle jakich powodów, a to, że Chrystus zmartwychwstał jest największą radością, największym szczęściem dla chrześcijanina – podkreśla Andrzej Wereski.

Tradycja tańca wielkanocnego przywędrowała do Polski z Węgier. W Janowie na pewno pozostanie na długo.

– Chcieliśmy wyznać swoją wiarę publicznie, tańczymy już siódmy raz. Jest to dla nas wielkie przeżycie. Nawet mimo deszczu chcemy tańczyć, chcemy pokazywać innym, którzy może są niepewni swojej wiary to, że jednak warto coś działać. Nie chcemy zamykać się tylko w kościołach, chcemy wyjść na ulicę, pokazać się. Jesteśmy krajem katolickim, również dlatego warto pokazywać swoją wiarę – zauważa Karol Lenart.

Taniec wielkanocny każdego roku odbywa się w wielu miastach na całym świecie. W Polsce tę tradycję pielęgnują między innymi mieszkańcy Olsztyna, Wrocławia i Krakowa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl