Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej przedstawione dziś zostanie Misterium Męki Pańskiej. Spektakle prezentowane są już od 30 lat.

Inscenizacja rozpocznie się Mszą Świętą na placu Objawienia o godz. 14.00. Przedstawienie zakończy ok. godz. 17.00.

Pierwszy raz Mękę Pańską wystawiano w 1984. Jak zaznacza ks. Piotr Gałązka, reżyser przedstawienia, inicjatorem Misterium Męki Pańskiej był ks. Jan Czekała MSF.

– Pomysłodawcą i inicjatorem Misterium Męki Pańskiej był ks. Jan Czekała misjonarz Świętej Rodziny, który w 1984 roku wraz z grupą parafian postanowili wystawić po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej. Ono na przestrzeni lat zmieniało formę. Pierwsze Misterium odbyło się w Sanktuarium, a następne Misteria odbywały się już w powietrzu na placu Objawienia przy Sanktuarium – powiedział ks. Piotr Gałązka MSF.

Grupa parafian przebranych w stroje oddające nastrój ówczesnych czasów, odgrywa sceny z męki Pana Jezusa.

– Aktorami są parafianie. Jest to grupa ok. 70 osób, którzy wcielają się w rolę apostołów i ludzi ówczesnych Jezusowi Chrystusowi – zaznacza ks. Piotr Gałązka.

Warto również zaznaczyć, że wszyscy grający w Misterium  to amatorzy głównie rolnicy, w rolę Jezusa wcieli się tradycyjnie kapłan.

Całe Misterium rozpocznie się sceną wieczerzy Pańskiej następnie będzie można ujrzeć ostatnią wieczerzę, wieczernik, ogrójec, sanhedryn, rozprawę u Piłata oraz Drogę Krzyżową. Inscenizacja zakończy się sceną ukrzyżowania na Golgocie.

W tym roku przypada również jubileusz 90-lecia pobytu Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej.

-Mamy takie piękne dwa jubileusze: 30 lat grania Misterium Męki Pańskiej i 90 lat pobytu Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej. To właśnie 90 lat temu Misjonarze Świętej Rodziny rozpoczęli tutaj swoją pracę. Parafia została przekazana właśnie zakonnikom naszego zgromadzenia. Ten Jubileusz przeżywamy już od lutego, główne uroczystości są związane z odpustem w zielone świątki – zaznaczył ks. Piotr Gałązka.

Co roku w góreckim Misterium uczestniczą tysiące pielgrzymów z całej Polski, którzy przyjeżdżają tu aby na nowo przeżywać cierpienia Jezusa Chrystusa oraz łączyć się w bólu z Matką Bożą.

 

RIRM

drukuj