fot. pixabay.com

Ministrowie obrony Czech i Słowacji: Nie ma umowy w NATO o niedostarczaniu Ukrainie niektórych rodzajów broni

Ministrowie obrony Czech i Słowacji – Jana Czernochova i Jaroslav Nad` powiedzieli w piątek w Pradze, że między krajami NATO nie ma porozumienia zabraniającego dostarczania Ukrainie niektórych rodzajów uzbrojenia. O takich rzekomych umowach mieli informować niektórzy niemieccy politycy.

Jana Czernochova zaprzeczyła, by istniało takie porozumienie. Dodała, że jeżeli istnieje, to Republika Czeska nic o tym nie wie. Jeśli któryś z krajów należących do NATO zgodziłby się na takie rozwiązanie, to Czechy by tego nie poparły – powiedziała minister.

Także Jaroslav Nad` poinformował na konferencji prasowej w Pradze, że nie słyszał o takim porozumieniu. Nad’ przebywał w Pradze z okazji obchodów 80. rocznicy zamachu na zastępcę protektora Czech i Moraw Richarda Heydricha, którego dokonali czechosłowaccy spadochroniarze.

Słowacki minister powiedział, że biorąc pod uwagę dostawy broni ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Kanady, nie sądzi, by pochodzące z Niemiec informacje były oparte na prawdzie. Czernochova zauważyła, że Czechy i Słowacja, wraz z Polską, znajdują się wśród liderów pomocy dla Ukrainy.

Czeska minister dyskutowała z Nad`em o dalszej pomocy dla Ukrainy. Zwróciła uwagę na współpracę w naprawach ukraińskiego sprzętu wojskowego. O szczegółach nie chciała mówić, powołując się na względy bezpieczeństwa. Nad` powiedział, że w zakładach czeskich, słowackich oraz wspólnych słowacko-czeskich remontowanych jest kilkadziesiąt sztuk sprzętu dla armii ukraińskiej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl