fot. facebook.com

Ministerstwo Zdrowia zapowiada kupno 16 dentobusów

Ministerstwo Zdrowia zamierza jeszcze w tym roku kupić 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych – tzw. dentobusów. Miałyby z nich korzystać dzieci.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ministerstwo otrzymało na cel z resortu finansów 24 mln zł. Kwota została zapisana w przyjętej w zeszłym tygodniu specustawie.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz ocenia, że kupno dentobusów byłoby dobrym rozwiązaniem. Zaznacza, że wciąż są takie miejsca w Polsce, gdzie dostęp do dentysty nie jest łatwy.

Przeglądy dentystyczne powinny być wykonywane, natomiast leczenie w każdej szkole chyba nie jest możliwe. Szczególnie trudna sytuacja jest tam, gdzie dostęp do dentysty jest utrudniony chociażby poprzez długi dojazd. Uzupełnienie tej opieki stomatologicznej nad dziećmi przez zakup dentobusów, które tak naprawdę byłyby prawdziwymi gabinetami stomatologicznymi, jest zatem dobrym pomysłem, aczkolwiek nigdy nie rozwiązującym w pełni problemu opieki dentystycznej nad dziećmi – zaznacza dr Maciej Hamankiewicz.

Tymczasem, jak informuje dzisiejsza prasa, problemem w realizacji projektu zakupu mobilnych gabinetów stomatologicznych może okazać się czas.

Producenci i samorządy, które już próbowały kupić dentobusy, alarmują, że nie ma szans na to, by zrealizować kontrakt do końca roku.

Głównym problemem jest to, że w Polsce nie produkuje się seryjnie takich pojazdów. Czas ich wykonania na indywidualne zamówienie wynosi minimum od 6 do 9 miesięcy.

RIRM

drukuj