fot. Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nagrodziło pracodawców dbających o zdrowie pracowników

Sale ping-pongowe, kluby morsów, biegi w maratonach miejskich – to tylko niektóre z pomysły na poprawienie zdrowia i samopoczucia pracowników. Ministerstwo Zdrowia przez certyfikaty „pracodawców zdrowia”  nagrodziło  tych, którzy w szczególny sposób dbają o zatrudnionych w swoim zakładzie pracy.

Założenia projektu o nazwie „pracodawca zdrowia” są bardzo proste. To promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy – wyjaśnia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

– Chcemy wesprzeć pracodawców, którzy w aktywny sposób wspierają zdrowy styl życia, aktywny tryb życia, którzy wspierają profilaktykę  przeciwnowotworową – wyjaśnia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

O certyfikat mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które spełniają konkretne kryteria. Między innymi takie, które nie pozwalają na sprzedawanie i konsumpcję napojów alkoholowych, działają na rzecz ograniczenia stresu i wypalenia zawodowego u pracowników oraz wspomagają ich wypoczynek.

– Zgłoszone pomysły pokazują wielką różnorodność tych projektów i wielkie zaangażowanie niektórych pracowników – mówi Sławomir Gadomski.

Wymagane kryterium spełnił w tym roku między innymi Główny Urząd Statystyczny – mówi Anna Borowska, dyrektor generalny GUS.

– Jesteśmy mocno aktywni w urzędzie, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną. Mamy sekcję biegową, nasi pracownicy grają w piłkę siatkową, w piłkę nożną, w tenisa. Myślę, że te wszystkie działania potem przekładają się na zdrowie naszych pracowników, a to procentuje – podkreśla dyrektor generalny Głównego Urzędu Statystycznego Anna Borowska.

Innym sposobem dbałości o pracownika wykazał się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Pracuje tam ponad 700 pracowników, a to pracownicy są największą wartością tej firmy. Szpital postawił między innymi na edukowanie w zakresie prawidłowego żywienia – podkreśla dyrektor placówki doktor Krystyna Piskorz-Ogórek.

– Bardzo zaangażowany jest nasz dietetyk kliniczny.  Promuje zdrową dietę nie tylko wśród pacjentów i ich opiekunów, ale również wśród pracowników. Promuje dietę na wiosnę, promuje dietę jesienną, zimową i tak dalej – zaznacza dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, dr Krystyna Piskorz-Ogórek.

Za dobry przykład zostało wyróżnione również Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Tam aż 40 procent palących pracowników rzuciło palenie – informuje prezes Centrum doktor Mariusz Wójtowicz.

– Była seria wykładów, w której uczestniczyli pracownicy i to faktycznie spowodowało, że ten problem nikotynizmu papierosów w naszym szpitalu zanika – wskazuje prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu, dr Mariusz Wójtowicz.

W Zabrzańskim Centrum przydatne okazało się też dofinansowanie zdrowego ruchu.

– Nakłonienie pracowników do zakupu kart do sieci sal gimnastycznych oczywiście z dużą bonifikatą. Duża bonifikata była po stronie pracodawcy – podkreśla dr Mariusz Wójtowicz.

Podmioty chętne do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu na „pracodawcę zdrowia” mogą składać wnioski osobiście w Kancelarii Ministerstwa Zdrowia lub wypełniając zgłoszenie online. Można zgłosić się także pocztą elektroniczną na adres: [email protected].

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl