fot. twitter.com/MinRozwoju

Ministerstwo Rozwoju chce zwiększenia kompetencji dla Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem ustawy, która rozszerzy kompetencje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Będzie mógł on m.in. wspierać przedsiębiorców w sporach sądowych z ZUS-em.

Mali i średni przedsiębiorcy często skarżą się na ZUS. Półtora roku temu wprowadzono urząd rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, aby ich wesprzeć. Umożliwiła to konstytucja dla biznesu.

– Rzecznik uczestniczy w komisjach sejmowych mających za przedmiot sprawy ZUS-owskie. Rzecznik dosyć intensywnie promował rozszerzenie „Małego ZUS-u Plus”. Chciał jeszcze większej liberalizacji tego projektu – powiedział Maciej Podgórski, pełnomocnik terenowy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Krakowie.

Obecnie rzecznik nie ma możliwości wspierania przedsiębiorców w postępowaniach, jakie toczą się przed sądami powszechnymi. Takich uprawnień nie dała mu konstytucja dla biznesu.

– Kompetencje rzecznika w postępowaniu sądowym cywilnym są mocno ograniczone. Rzecznik może wspierać przedsiębiorców i czyni to na etapie postępowania administracyjnego przed organem – mówił Maciej Podgórski.

Stąd pomysł na rozszerzenie jego uprawnień. Co w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Marzeniem rzecznika jest możliwość wspierania przedsiębiorcy w sporach sądowych z ZUS. Pracujemy nad projektem ustawy, która rozszerzy jego kompetencje, a także usprawni działalność jego biura – stwierdziła minister Jadwiga Emilewicz.

Projekt ustawy ma pozwolić rzecznikowi małych i średnich przedsiębiorców na skuteczniejsze wspieranie przedsiębiorców. Do tej pory interweniował on w ponad 100 sprawach.

TV Trwam News

drukuj