fot. pixabay.com

Minister zdrowia: Zostaną uproszczone procedury dot. prawa wykonywania zawodu lekarza

Będzie uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza – poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski. Zmiana ma pomóc uzupełnić potężny deficyt lekarzy w Polsce.

Minister Adam Niedzielski zaznaczył, że system dopuszczania lekarzy do wykonywania zawodu, który do tej pory funkcjonował, był bardzo skomplikowany.

Bardzo często osoby, które od wielu lat wykonywały zawód lekarza zagranicą, i to po uzyskanej specjalizacji, nie mogły poradzić sobie z procedurami, wymogami, a one były przede wszystkim czasochłonnewskazał szef resortu.

Minister zdrowia przypomniał, że w końcówce 2020roku zostały przyjęte dwa akty prawne dotyczące zmian w procedurze wykonywania zawodu lekarza.

– Pierwszy z aktów został przyjęty 28 października 2020 roku. Zdefiniował nam on na stałe model przyjmowania do naszego systemu i wykonywania zawodu lekarza cudzoziemców, którzy kształcili się poza UE i tam zdobywali doświadczenie (…). Mimo że procedura jest uproszczona, to nadal daje gwarancję jakości tego, że kompetentni ludzie będą leczyli Polaków – ocenił Adam Niedzielski.

Druga ustawa została przyjęta 27 listopada 2020 roku i dotyczyła rozwiązań covidowych.

TV Trwam News

drukuj