fot. obozrevatel.com

Minister kultury Ukrainy: Nie będzie pokazu mody w kościele św. Mikołaja w Kijowie

Minister kultury Ukrainy Wołodymyr Borodianski nie wyraził zgody na pokaz mody w kościele św. Mikołaja, o zwrot którego od lat bezskutecznie zabiega polska społeczność Kijowa.

Wołodymyr Borodianski poinformował o tym w sobotę na Facebooku, po doniesieniach mediów, iż do jego resortu wpłynęło pismo z prośbą o zezwolenie na zorganizowanie takiego pokazu w okresie od 15 do 29 lutego bieżącego roku.

Na wiadomość o planowanym pokazie zareagował wcześniej ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

„Pokaz mody w zagrabionej przez bolszewików i dotychczas niezwróconej kijowskiej świątyni?” – napisał na Facebooku. Po informacji Borodianskiego, iż pokaz jednak się nie odbędzie, dyplomata dodał: „Brawo Panie Ministrze!”.

Kościół św. Mikołaja jest obiektem państwowym, wykorzystywanym jako sala organowa. Jednocześnie odprawiane są tam Msze święte Kościoła rzymskokatolickiego.

„Pokazu mody w budynku kościoła św. Mikołaja, który zarządzany jest przez Narodowy Domu Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy nie będzie” – zapewnił Borodianski.

„Ponieważ jest to jednocześnie i Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy oraz działający kościół, w sprawie wszelkich przedsięwzięć odbywających się w tym miejscu, liczy się stanowisko proboszcza. Proboszcz ustnie udzielił już odpowiedzi negatywnej” – poinformował minister kultury.

Wcześniej portal Obozrevatel poinformował, że o pozwolenie zorganizowania pokazu w kościele wystąpiła projektantka Alona Serebrowa, właścicielka marki Serebrova. Oświadczyła ona, że pokaz został już uzgodniony z Kijowską Miejską Administracją Państwową.

Obozrevatel dotarł także do listu ministerstwa do proboszcza kościoła św. Mikołaja, księdza Andrzeja Raka, w którym proszony jest on o przekazanie opinii w sprawie tej inicjatywy.

Kościół św. Mikołaja od lat 70. ubiegłego wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie, jednak kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni. Jak dotychczas nie przyniosły one wyników.

Kościół, który 110 lat temu zbudował polski architekt Władysław Horodecki, jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu. Państwo ukraińskie nie przyznaje na ten cel środków.

W 2001 roku kościół odwiedził podczas swej pielgrzymki na Ukrainę papież Jan Paweł II. W 2007 roku w świątyni był prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Spotkali się w niej wówczas z Polakami, którzy mieszkają w Kijowie, oraz z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl