fot. PAP/Paweł Supernak

Minister kultury Piotr Gliński odsłonił pomnik gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Sulejówku

Pomnik gen. Kazimierza Sosnkowskiego odsłonięto w środę w Sulejówku. „To człowiek, który całe życie myślał o Polsce, polski patriota, Polak, który życie poświęcił ojczyźnie, a jego życiorys jest probierzem, wzorcem dla nas wszystkich” – mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu prezydenta RP. Andrzej Duda wyraził w nim zadowolenie, że „długoletnie starania o uczczenie doskonałego dowódcy wojskowego i męża stanu dobiegają pomyślnego finału właśnie w tym szczególnym czasie, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia niepodległej RP”.

„Dziękuję tutejszej społeczności za poparcie tego przedsięwzięcia i za pamięć o bohaterze naszej wolności. Sulejówek i jego okolice zapisały się w wyjątkowy sposób w dziejach zmagań o odzyskanie przez nasz naród własnego, suwerennego państwa. Myślę tu, oczywiście, o Milusinie, gdzie po latach konspiracyjnej i wojennej tułaczki swój dom rodzinny stworzyli państwo Piłsudscy, a także o całej plejadzie wybitnych osobistości, które tu wtedy osiadły. To dla mnie wielka radość, że dzięki powstaniu i rozwojowi muzeum miejsce to przechodzi wspaniałą transformację, dobrze służąc popularyzacji wiedzy o historii Polski i historii lokalnej” – stwierdził.

Poseł Teresa Wargocka odczytała słowa skierowane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek do uczestników ceremonii. Jak zaznaczyła Witek, „odsłonięcie pomnika gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Sulejówku to niezwykle ważne i znaczące wydarzenie”.

„Pamięć jest bowiem wspólnym dziedzictwem i spoiwem naszej tożsamości. Głęboko wierzę, że odsłaniany dzisiaj monument nie tylko upamiętniać będzie postać i dokonania generała Sosnkowskiego, lecz także pozostanie wyrazem wdzięczności za wszystko, co uczynił dla Polski i Polaków. Gen. Sosnkowski to jedna z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej zasłużonych postaci, które walczyły o niepodległość Polski w XX w.” – napisała marszałek Sejmu.

Obecny podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zwrócił uwagę, że gen. Kazimierz Sosnkowski „to człowiek, który całe życie myślał o Polsce, polski patriota, Polak, który życie poświęcił ojczyźnie, a jego życiorys jest probierzem, wzorcem dla nas wszystkich”.

„Mam nadzieję, że będzie także dla przyszłych pokoleń” – stwierdził.

Szef MKiDN wspomniał, że Sosnkowski najpierw był towarzyszem Józefa Piłsudskiego w PPS. Dodał, że wtedy największym wyzwaniem w kraju, oprócz odzyskania niepodległości, były kwestie społeczne. Jak wspomniał, „bez rozwiązania kwestii społecznej i szczególnej wrażliwości dla tych spraw, trudno było myśleć o odzyskaniu niepodległości”.

„A później budowa siły militarnej, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, Kadrówka, legiony” – wymieniał zasługi Sosnkowskiego.

„Wszędzie się wyróżniał, wszędzie stał obok marszałka i walczył o polską niepodległość w kolejnych bojach” – podkreślił.

Dodał, że Sosnkowski brał udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej.

Piotr Gliński opowiadał, że generał budował też II RP, m.in. był zaangażowany w wielkie projekty gospodarcze. Przypomniał, że we wrześniu Sosnkowski podjął decyzję o rozproszeniu żołnierzy w momencie, kiedy ze Wschodu uderzyła na nas nawała bolszewicka, przedostał się na Zachód, walczył dzielnie, był jednym z głównych wodzów niepodległej na uchodźctwie.

„Wspaniały piękny życiorys” – ocenił minister kultury.

Zwrócił też uwagę, że odsłonięcie pomnika to inicjatywa oddolna, społeczna.

„To był honor dla nas, że mogliśmy wesprzeć taką inicjatywę” – zapewnił.

Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa mówił, że w mieście tym szczególnie czczeni są „twórcy niepodległej i twórcy II RP”.

„Kontynuujemy pamięć II RP i jesteśmy utożsamiani z kultywacją tej pamięci, a ten pomnik tę pamięć jeszcze utrwala, bo II RP to jeden z ważniejszych okresów w historii Polski XX w. Chyba nawet najważniejszy okres dla rozwoju naszej miejscowości. Odsłaniając ten pomnik, też przywracamy pamięć Kazimierza Sosnkowskiego, wybitnego polityka, generała, dyplomaty, poligloty, tłumacza, znawcy muzyki, literatury, historii czy sportu. Człowieka bardzo zasłużonego, ale zapomnianego i niedocenianego i za życia i po śmierci. Cieszymy się, że to właśnie w Sulejówku przypominamy tę postać i ta postać będzie tutaj tak pięknie utrwalana” – podsumował.

Kazimierz Sosnkowski urodził się 19 listopada 1885 r. w Warszawie. Był wodzem naczelnym i zastępcą prezydenta rządu RP na uchodźstwie, szefem gabinetu tegoż rządu. Był założycielem Związku Walki Czynnej i komendantem Związku Walki Zbrojnej. Uznawany był za jednego z najbardziej zasłużonych i najlepiej znanych na Zachodzie polskich działaczy okresu II wojny światowej.

Sosnkowski był przeciwnikiem wywołania Powstania Warszawskiego. Gdy do tego doszło, wbrew jego zdecydowanemu sprzeciwowi, zabiegał o pomoc aliancką dla powstania. Nie mogąc uzyskać jej oficjalnie, zarzucił zachodnim aliantom złamanie umów sojuszniczych. 30 września 1944 r. pod naciskiem Winstona Churchilla został zdymisjonowany ze stanowiska naczelnego wodza.

W listopadzie 1944 r. opuścił Wielką Brytanię i zamieszkał w Kanadzie. Zmarł w 1969 r. Został pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. W 1992 r. urnę z jego prochami sprowadzono do Polski i złożono w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl