fot. pixabay.com

Minister energetyki Mołdawii: Nie wykluczamy zakupów rosyjskiego gazu, jeśli cena będzie korzystna

Jeśli koncern Gazprom zaproponuje korzystną cenę, to nie wykluczamy zakupów rosyjskiego gazu. Warunkiem jest jednak niestawianie warunków politycznych – powiedział minister energetyki Mołdawii, Victor Parlicov, w wywiadzie dla portalu Newsmaker.

„Nie wykluczam, że Gazprom będzie szukać możliwości dostarczania gazu do Mołdawii, także na prawy brzeg (Dniestru), ale w lepszej cenie. I będziemy mieć możliwość wyboru” – oświadczył minister Victor Parlicov.

Fragment jego wywiadu opublikowano we wtorek.

„Jeśli zaproponują nam dobrą cenę i jeśli ta cena nie będzie związana z jakimiś warunkami politycznymi, z ryzykiem politycznym dla relacji z Unią, to jest to możliwe” – cytował Newsmaker.

Mołdawia nie kupuje gazu od rosyjskiego Gazpromu od 2022 roku. Kiszyniów, który w chwili agresji Rosji na Ukrainę był w pełni zależny od rosyjskich dostaw, podjął zdecydowane działania na rzecz uniezależnienia się od rosyjskich dostaw.

Jeszcze w 2021 roku, po dojściu do władzy proeuropejskiej partii Działania i Solidarności, Gazprom nasilił agresywne działania wobec Mołdawii, próbując wywierać presję na rząd w Kiszyniowie, a w 2022 roku jednostronnie zdecydował o ograniczeniu ilości dostarczanego surowca.

Kupując, m.in. przy wsparciu Zachodu, gaz na rynkach spotowych, mołdawskie władze zdołały zapewnić sobie także zapasy surowca w ilości, szacowanej obecnie na ok. 400 mln metrów sześciennych. W sierpniu państwowy mołdawski koncern Energocom powiadomił, że posiada zmagazynowane zapasy, które wystarczą do końca 2023 roku i „nadal kupuje”.

Minister Victor Parlicov zapowiadał wcześniej, że do 1 października Mołdawia planuje zgromadzić rezerwy wielkości 450 mln metrów sześciennych gazu. Zapasy te są składowane na terytorium Ukrainy i Rumunii.

Rosyjski gaz jest dostarczany do separatystycznego Naddniestrza.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl