Minął pierwszy dzień wizyty prezydenta Dudy na Słowenii

Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął dziś wizytę na Słowenii. Spotkał się z jej prezydentem Borutem Pahorem. Celem rozmów jest wspólne oświadczenie na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Spotkanie z prezydentem Republiki Słowenii i przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny rozpoczęło się na Zamku Strmol. Tuż po nim prezydenci mówili o przyszłości Bałkanów oraz wsparciu dla Bośni i Hercegowiny w staraniach o wejście w struktury Unii Europejskiej.

Borut Pahor wyraził swoje przekonanie, że istnieje możliwość rozszerzenia UE

– Nie mam żadnych wątpliwości, że istnieje kontekst europejski, czyli możliwość i prawdopodobieństwo rozszerzenia Unii Europejskiej na terytorium Bałkanów Zachodnich. I to jest najważniejsza dźwignia wzrostu i rozwoju tej części Bałkanów. Jeśli przyszłoby do takiego przekonania, że to jest nieprawdopodobne, bądź wręcz niemożliwe, wtedy sytuacja mogłaby się jeszcze bardziej pogorszyć – mówił prezydent Słowenii.

Panujący w Bośni pokój otwiera przed nią nowe perspektywy. Dlatego Polska zadeklarowała swoją pomoc władzom Sarajewa w staraniach dołączenia do Wspólnoty, a także do NATO. [czytaj więcej]

– Mogę zarówno Państwa, jak i przede wszystkim pana prezydenta zapewnić o jednym: otóż Polska wspierała, wspiera i będzie wspierała ambicje Bośni, jeżeli chodzi o obecność w UE. (…) Polska również jest zwolennikiem tego, aby Sojusz był rozszerzany o nowe kraje, tak jak jesteśmy zwolennikiem tego, żeby UE powiększała się o kolejne kraje, aby stowarzyszały się one z UE, a następnie stawały się członkami UE. Podobnie jest z NATO – oświadczył prezydent RP Andrzej Duda.

Za to wsparcie podziękował przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladen Ivanic.

„Istnieją politycy, istnieją liderzy, którzy wiedzą, jakie znaczenie ma UE dla całego terytorium Bałkanów Zachodnich, a zwłaszcza dla Bośni i Hercegowiny. W Bośni szczególnie potrzebujemy takiego wsparcia, ponieważ izolacja Bośni oznacza to, że będzie musiała radzić sobie z bardzo poważnymi wyzwaniami – wskazał polityk.

Mladen Ivanic zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, aby pokazać chęć do przeprowadzenia reform. Wyraził również nadzieję, że Unia wyrazi zgodę na przyjęcie Bośni i Hercegowiny w swoje struktury.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl