Min. Z. Ziobro: Musimy dać jasny sygnał, że prawo nie ustępuje przed bezprawiem

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że każda obrona przed napaścią powinna być zgodna z prawem. Szef resortu chce, by osoba, która została napadnięta, była pod ochroną państwa, a nie musiała tłumaczyć się z przekroczenia obrony koniecznej.

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie karnym, które zaostrzają odpowiedzialność za brutalne przestępstwa. Projekt rozszerza też faktyczne rozumienie granic obrony koniecznej.

Musimy dać jasny sygnał, że prawo nie ustępuje przed bezprawiem. Dać jasny sygnał przestępcom, że to oni mają się bać, jeśli dopuszczają się przestępstwa i zamachu na zdrowie i życie uczciwych ludzi. Musimy dać informację Polakom, że jeśli będą się bronić skutecznie, używając nawet metod, które są dalej idące, niż te, którymi posłużył się napastnik, to będą chronieni przez państwo. Nie można wymagać od obywateli, żeby oni zamiast policji podejmowali działania broniąc się przed tego rodzaju napaścią, a z drugiej strony, by ponosili konsekwencje skutecznej obrony – akcentował minister sprawiedliwości.

Prokurator Generalny poinformował też, że wydał polecenie olsztyńskiej prokuraturze by umorzyła postępowanie prowadzone w sprawie ewentualnego przekroczenia granic obrony koniecznej przez właściciela kantoru. Mężczyzna, który został napadnięty użył broni. Przestępcom udało się zbiec, z ukradzionymi pieniędzmi w wysokości  100 tys. zł.

RIRM

drukuj