Min. Z. Rau: Sądzę, że ws. upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej nastąpi przełom
Sądzę, że w kwestii upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej nastąpi niedługo przełom – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Berlinie przed spotkaniem z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem.
Zbigniew Rau podkreślał, że dzisiejszy dzień rozpoczął się od „reaktywacji” Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.
„Udało nam się wypracować bardzo zbliżone stanowiska w sprawie Białorusi, Rosji, w kwestiach, do których możemy dzisiaj jeszcze w formule bilateralnej wracać” – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Wśród tematów rozmów wymienił sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego, zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa płynące z Afryki Północnej. Jako kolejny temat wskazał pakt migracyjny.
„Tu nieco się różnimy, ale są dobre podstawy do dalszych rozmów na ten temat i zajęcia się szczegółami” – mówił szef polskiej dyplomacji.
„W stosunkach dwustronnych bardzo ważne są kwestie, które łączą się z naszą wspólną, jakże tragiczną także historią. Mamy nadzieję, my w Polsce, na rozwiązanie tej problematyki upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej, o tym rozmawialiśmy. Sądzę, że nastąpi niedługo przełom w tej kwestii” – dodawał Zbigniew Rau.
Jako kolejny temat wymienił kwestię nauki języka polskiego w Niemczech czy wspólnej nauki historii, w tym zbliżenia perspektyw w tym zakresie, oraz wychodzenia z okresu po pandemii.
Podkreślał, że Polska i Niemcy zgadzają się, że granica między krajami powinna zostać otwarta.
PAP