PAP/Leszek Szymański

Min. Szczerski: Prezydenci V4 zgodzili się, że UE nadmiernie ingeruje w sprawy wewnętrzne m.in. Polski

Prezydenci państw V4 podczas szczytu na Słowacji podkreślali, że jednym z mankamentów współczesnej integracji europejskiej jest nadmierna ingerencja instytucji UE w politykę wewnętrzną państw członkowskich, m.in. Polski i Węgier – powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak podkreślił, jako beneficjenci jedności UE oraz przedstawiciele bardzo proeuropejskich społeczeństw głowy państw Grupy Wyszehradzkiej mają „prawo i obowiązek” mówić o tym, co uważają za mankamenty współczesnej integracji europejskiej.

„Jednym z takich mankamentów, które wszyscy podkreślali, jest nadmierna ingerencja instytucji europejskich w politykę wewnętrzną państw członkowskich, także wszyscy wspólnie mówili o takich przykładach, jak właśnie ingerencja instytucji europejskich w sytuację na Węgrzech czy w Polsce” – mówił prezydencki minister.

Ingerencja ta ma – według niego – charakter pozatraktatowy i „powoduje, że mamy do czynienia z sytuacją, w której instytucje same tworzą dla siebie kompetencje”.

„To jest coś, co powoduje, że Europa traci tę podstawę, która była u jej zarania, czyli że wszystko to, co dzieje się w Europie, dzieje się za zgodą państw, na rzecz narodów europejskich i przy szanowaniu ich politycznych wyborów, przy szanowaniu ich politycznych opinii” – dodał Krzysztof Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj