OBWE zapewniło o użyciu wszelkich instrumentów dyplomatycznych ws. poprawy sytuacji Polaków na Białorusi

Polska otrzymała zapewnienie, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) użyje wszelkich instrumentów dyplomatycznych ws. poprawy sytuacji Polaków na Białorusi. Poinformował o tym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Krzysztof Szczerski.

Minister Krzysztof Szczerski powiedział, że sytuacja Polaków na Białorusi była głównym tematem spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym OBWE, Helgą Schmid, w Warszawie.

Prezydent w rozmowie podkreślał, że represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi zaostrzają się. Z kolei sekretarz OBWE przyznała, że uruchomiła już bardzo dużo kanałów dyplomatycznych, by upomnieć się o sytuację Polaków u władz Białorusi. Zapewniła też o dalszym wsparciu.

Politolog, dr Marcin Sienkiewicz, powiedział, że rozmowy prezydenta w tej sprawie to krok w dobrą stronę.

– OBWE jest jak najbardziej odpowiednią organizacją do rozwiązywania tego typu problemów w skali całej Europy. Zarówno Polska, jak i Białoruś, należą do tej instytucji i podpisały się pod zasadami, na których straży stoi OBWE. Dotyczy to także zasad, które mają być przestrzegane wobec ich własnych obywateli, a które w tej chwili rząd białoruski wyraźnie łamie – zaznaczył dr Marcin Sienkiewicz.

W ostatnim czasie doszło do zatrzymań prezesa Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys, trójki działaczy tej organizacji, a także aktywistki polskiej z Brześcia.

Obecnie przebywają oni w areszcie, usłyszeli już także zarzuty, za które grozi im od 5 do 12 lat więzienia. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl