fot. twitter.com

Min. Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany w Księgach Wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w Księgach Wieczystych. Banki będą m.in. zwracać kredytobiorcom części opłat.

Dla wielu osób droga do wymarzonego mieszkania wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W zeszłym roku banki przyznały ponad 200 tys. kredytów mieszkaniowych. Niestety, z powodu wydłużonego oczekiwania na wpis hipoteki do [Księgi Wieczystej] , kredytobiorcy płacą wyższe raty.

– To jest koszt ubezpieczenia, który bank narzuca na kredytobiorcę, czekając na wpis do Księgi Wieczystej. To są ogromne koszty, często nawet 25 procent całości raty kredytu – wyjaśnił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Wydłużone oczekiwanie na wpis do Ksiąg Wieczystych to efekt pandemii i dużej liczby oczekujących spraw. Najgorzej jest w wielkich miastach. W Warszawie cały proces trwa nawet rok. Resort sprawiedliwości chce zmobilizować sądy do przyspieszenia pracy.

– W tym tygodniu wysyłamy wnioski do Ksiąg Wieczystych, żeby priorytetowo traktowały wnioski kredytobiorców – zapewnił Marcin Warchoł.

Ministerstwo ma też gotowy projekt nowelizacji Ustawy o Prawie bankowym – w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, a być może w lutym do Sejmu. Resort chce, aby od marca (po wpisie do Księgi Wieczystej) banki zwracały nadpłatę rat kredytu lub odliczały ją od kolejnych rat.

– Nie ma podstaw do tego, żeby banki pobierały tego typu opłaty i ich nie zwracały. To jest swoista kaucja – zauważył Marcin Warchoł.

Jak zaznacza ekonomista Paweł Dołkowski, zwrot nadpłaty będzie dotyczył jedynie tych rat, które zostaną zapłacone po wprowadzeniu zmian.

– Prawo nie działa wstecz – tylko działa do przodu – akcentował ekonomista.

Kolejną zmianą, którą proponuje resorty sprawiedliwości, jest umożliwienie notariuszom dokonywania wpisu do Ksiąg Wieczystych. Wiązałoby się to z dodatkową opłatą, ale mogłoby znaczącą przyspieszyć cały proces. Kredytobiorcom zależy na jak najszybszym załatwieniu formalności, mówi radca prawny, dr Grzegorz Skrobotowicz.

– Im dłużej trwa umieszczenie takiego wpisu, tym dla takiego kredytobiorcy jest to bardziej dolegliwe, zatem każda opcja, która umożliwi skrócenie tego czasu, powinna być pozytywnie oceniona – zwrócił uwagę dr Grzegorz Skrobotowicz.

Wyższe raty związane z oczekiwaniem na wpis do Księgi Wieczystej nakładają się w czasie z rosnącą inflacją i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Na początku lutego odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wszystko wskazuje na to, że zdecyduje ona o następnej podwyżce stóp procentowych, aby zatrzymać rosnące ceny.

– Płacąc więcej za kredyt, mamy mniej pieniędzy na inne nasze potrzeby. W tym momencie jest to jeden z elementów, który będzie wyhamowywał inflację – ocenił dr Grzegorz Skrobotowicz.

W wywiadzie dla agencji Bloomberg, prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński sugerował, że stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej, niż przewiduje to obecnie rynek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl