Min. Kwieciński: traktujemy geotermię jako źródło innowacji

Traktujemy geotermię jako źródło innowacji; obszar, w którym polski biznes i nauka będą mogły realizować liczne projekty; musimy zainwestować nie tylko w odwierty, ale też w rozwój sieci ciepłowniczej – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wiceminister Kwieciński przypomniał podczas odbywającej się dziś w Sejmie konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”, że ten rodzaj energetyki ma istotne miejsce w przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

„Chcemy zapewnić samowystarczalność naszego kraju, jeżeli chodzi o energetykę (…) Uważamy, że geotermia ma dużą przyszłość w naszym kraju i nie była do tej pory wykorzystywana” – podkreślił wiceminister Kwieciński.

Polityk przypomniał w tym kontekście, że obecnie poziom udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wynosi w Polsce 13,7 proc. Zgodnie z pakietem klimatyczno-energetycznym, nasz kraj w 2020 r. musi osiągnąć poziom 15 proc.

Wiceminister wskazał, że energetyka geotermalna w znacznie większym stopniu niż w Polsce wykorzystywana jest np. przez naszych sąsiadów – Czechów i Słowaków.

Dlatego też – zadaniem Jerzego Kwiecińskiego – w Polsce musimy zainwestować nie tylko w odwierty, ale też w rozwój sieci ciepłowniczej, która będzie mogła wykorzystać potencjał geotermii.

„Traktujemy geotermię jako źródło innowacji, gdzie polski biznes i nauka będzie mogła organizować liczne projekty, które znajdą ujście w naszej gospodarce” – zaznaczył wiceminister.

Jerzy Kwieciński zwrócił ponadto uwagę, że geotermia może być wykorzystywana także w przemyśle wolnego czasu, czy w lecznictwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl