fot. twitter.com

Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w rozmowie z PAP, że w ramach programu rządowego Dostępność Plus zostanie dostosowanych sto szlaków turystycznych i 10 górskich schronisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Minister Kwieciński wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz z czołowymi polskimi narciarzami wzięli udział w niedzielę w Zakopanem w charytatywnym slalomie, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz Zakopiańskiej Fundacji Handicap wspierającej sport osób z niepełnosprawnościami.

„Jednym z zaplanowanych przez nas przedsięwzięć to dostosowanie stu szlaków turystycznych i 10 górskich schronisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób chcemy zainicjować szeroki ruch na rzecz osób niepełnosprawnych” – powiedział minister Kwieciński.

Na razie nie zostały wybrane konkretne szlaki natomiast zostały zabezpieczone środki finansowe z programu Dostępność Plus.

„Chcemy, aby osoby niepełnosprawne mogły swobodnie korzystać z infrastruktury turystycznej. Chcemy także promować kulturę fizyczną, sport i aktywną turystykę wśród osób z niepełnosprawnościami i wśród osób starszych. Myślimy także o dostępności obiektów sportowych do potrzeb osób niepełnosprawnych takich jak hale sportowe czy stadiony” – wyjaśnił minister.

Minister wyjaśnił, że program dostępność Plus to inicjatywa, która ma na celu aktywizację sportu uprawianego przez osoby z niepełnosprawnościami.

„Jako Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju bardzo popieramy tego typu działania i na to nastawiony jest nasz nowy program rządowy Dostępność Plus. W tym programie zależałoby nam na tym, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej, do usług publicznych, żeby miały łatwiejszy dostęp do rynku pracy, żeby miały większy komfort życia. Dzisiaj młodzi narciarze niepełnosprawni niezwykle sprawnie poruszali się na trasie slalomu, ale trzeba zdać sobie sprawę, że codzienne życie tych osób usiane jest wieloma trudnościami” – zaznaczył minister.

Minister wyraził żal, że tydzień temu doszło do tragicznych wydarzeń w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Bardzo przykre, że w trakcie czynienia dobra doszło do tragicznej sytuacji w Gdańsku. Popieramy i będziemy popierali wszelkie działania dobroczynne. Myślę, że w przyszłości będzie jeszcze więcej takich akcji i będziemy mogli lepiej się rozumieć i bardziej się zjednoczyć, a nie będzie takich sytuacji, w których dochodzi do niepotrzebnej, wzajemnej krytyki czy wręcz do hejtu, jaki mamy choćby w przestrzeni internetowej” – zakończył minister Kwieciński.

PAP/RIRM

drukuj