PAP/Andrzej Grygiel

Min. J. Kwieciński: Uwzględniono większość naszych postulatów dotyczących wsparcia finansowego w nowym budżecie Unii Europejskiej

W Brukseli uwzględniono większość naszych postulatów dotyczących wsparcia finansowego w nowym budżecie Unii Europejskiej na inwestycje związane z transportem, energetyką i telekomunikacją – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że „to polski sukces negocjacyjny, a wypracowany w Brukseli dokument jest dobrze zbilansowany i nikt nie jest poszkodowany”.

Łącząc Europę czyli Connecting Europe Facility tzw. CEF to specjalny instrument finansowy zarządzany z poziomu Unii Europejskiej. Wspiera najważniejsze we Wspólnocie inwestycje transportowe, energetyczne i telekomunikacyjne. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju koordynuje wykorzystanie funduszy CEF na transport. Po raz pierwszy CEF pojawił się w budżecie UE na lata 2014-2020.

– Już w tej perspektywie finansowej ten instrument był bardzo skutecznie realizowany przez Polskę. Wykorzystaliśmy nawet ponad sto procent środków, które były w dyspozycji. Wynika to z tego, że wykorzystaliśmy wszystkie nasze środki i sięgnęliśmy po takie, które pozostały z kopert innych krajów – mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Ministrów UE gdzie dyskutowano na temat CEF-u. Rozmowy w tej sprawie trwały od początku września. Jednak do tej pory każde z 27 państw „ciągnęło linę w swoją stronę”. Teraz udało się wypracować porozumienie.

– Instrument ten był dla Komisji Europejskiej sporym sukcesem (to musimy przyznać), ale również dla nas, bo Polska bardzo aktywnie z tych pieniędzy korzystała. Chcemy również z tego instrumentu korzystać w przyszłej perspektywie finansowej – powiedział minister inwestycji i rozwoju.

Polska dostanie z CEF-u, finansowanie w wysokości 85 proc. inwestycji na projekty transgraniczne, ale także na brakujące połączenia w transeuropejskiej sieci transportowej.

– Mamy wielki problem z połączeniami transgranicznymi na południu naszego kraju, czyli ze Słowacją czy z Czechami o to apelowaliśmy. Zwracaliśmy się z apelem również o to, aby finansowane były […] brakujące odcinki w sieciach korytarzy transeuropejskich, żeby dla nich też było pewne preferencyjne finansowanie – poinformował Jerzy Kwieciński.

Pierwotnie KE chciała objąć tak wysokim dofinansowaniem tylko połączenia transgraniczne i było to obwarowane restrykcyjnymi warunkami. Polska apelowała też o włączenie do przebiegających przez nasz kraj korytarzy transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) nowych odcinków drogowych i kolejowych. W sieci znalazły się nowe odcinki Via Carpatia oraz odcinki stanowiące połączenia kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj