Min. J. Emilewicz: Spotykamy się, aby zachęcić polskie firmy do wychodzenia na zagraniczne rynki

Spotykamy się tu, żeby zachęcić polskich przedsiębiorców do wychodzenia na zagraniczne rynki, również te bardziej ryzykowne – powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, otwierając PAIH Expo.

Szefowa MPIT podkreśliła, że Polska jest dziś w wyjątkowym momencie.

„Mamy ponad 5 proc. wzrost gospodarczy, warunki makroekonomiczne do lokowanie w Polsce i rozwijania inwestycji są dzisiaj oceniane przez agencje ratingowe – 100 pkt na 100” – przypomniała Jadwiga Emilewicz.

Według niej jest to właściwy moment, aby zachęcić polskich przedsiębiorców do wychodzenia na zagraniczne rynki.

„By nie satysfakcjonowali się tym co łatwe, a więc dużym, 38-mln rynkiem wewnętrznym” – powiedziała szefowa resortu.

Podkreśliła, że nadszedł czas, by „zaspokajać potrzeby globalnych rynków”, nie tylko europejskich, ale również bardziej ryzykownych.

„Niemal 80 proc. naszego eksportu trafia dziś do UE, a ok. 30 proc na rynek niemiecki” – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Zaznaczyła, że ” tąpnięcie gospodarcze” w tej części świata będzie poważnym problemem dla polskiej gospodarki i naszych przedsiębiorców.

„Mamy nadwyżki kapitałowe to dobry moment, by wychodzić na dalsze rynki. Bo w ten sposób widzimy możliwość utrzymania tempa szybkiego rozwoju”– oceniła Jadwiga Emilewicz.

W PAIH Expo – I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą odbywającym się na Stadionie Narodowym w Warszawie bierze udział ponad 6 tys. firm, głównie z sektora MSP i ok. 150 wystawców oferujących wsparcie dla biznesu.

PAP/RIRM

drukuj