Min. J. Czaputowicz: Jesteśmy gotowi do obrony naszego stanowiska

Jesteśmy gotowi do obrony naszego stanowiska – zapewnił minister Jacek Czaputowicz. Szef MSZ odniósł się w ten sposób do decyzji Komisji Europejskiej, która przeszła do kolejnego etapu w ramach procedury ochrony praworządności wszczętej wobec Polski.

Nieoficjalne informacje na ten temat potwierdził wczoraj podczas debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wiceszef KE Frans Timmermans.

Ambasadorowie krajów członkowskich ustalili termin rozmów ws. reformy polskiego sądownictwa. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca.

Szef polskiego MSZ, pytany o to na konferencji prasowej w Belgradzie, podkreślił, że KE ma prawo złożyć taki wniosek do Rady Unii. Jacek Czaputowicz dodał, że resort spraw zagranicznych cały czas informuje Brukselę o stanie prowadzonych w naszym kraju reform.

– Na Radzie ds. Ogólnych, praktycznie na każdym spotkaniu, minister (Konrad) Szymański informował i przedstawiał informacje. Podobnie będzie teraz i raz jeszcze podkreśli prawo Polski do przeprowadzenia reform oraz to, że te reformy są zgodne ze standardami UE. Oczywiście jest to też pewien formalny etap. (…) Oznacza to, że teraz państwa członkowskie i Rada będzie zajmować się tą problematyką. Nie ma tutaj precedensu, czy jakichś doświadczeń. Zobaczymy, jak dalej będziemy postępować. Jesteśmy gotowi do obrony naszego stanowiska – wskazał Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił też uwagę, że państwa Unii, które są płatnikami netto, jeśli chodzi o budżet UE, i chcą jego redukcji, to jednocześnie te, które podnoszą kwestie praworządności. Myślimy, że to jest narzędzie polityczne, które służy osłabieniu pozycji Polski w UE – stwierdził Jacek Czaputowicz.

KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie w 2017 r. Zarzuciła władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

W odpowiedzi na rekomendacje KE polski rząd wprowadził pewne korekty, jednak Frans Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

Więcej o wystąpieniu KE do Rady UE o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski można przeczytać  [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl