fot. TV Trwam News

Min. Infrastruktury przeznaczy więcej pieniędzy na drogi krajowe

Będzie więcej pieniędzy na drogi krajowe informuje resort infrastruktury.  Rząd jak podaje przyjął w tym tygodniu uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 20142023, jaką przedłożył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostaną zwiększone o 7 mld zł. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowej drogi ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska.

Na ten cel rząd przeznaczy 2,5 mld zł. Poinformowali o tym w środę w Stołpiu pod Chełmem wicepremier Jacek Sasin i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Na taką decyzję mieszkańcy pobliskich miejscowości czekali latami – wskazał szef resortu.

Ta droga na pewno będzie swoistym silnikiem rozwoju dla wielu miejscowości. Przede wszystkim jednak będzie drogą bezpieczną, o której marzyły pokolenia tych, którzy przez lata z niej korzystali. Drogą przewidywalną i taką, która pozwoli mieszkańcom Chełma wjechać na drogę ekspresową i bezkolizyjnie wyjechać na węźle autostradowym w Lizbonie. Podkreślam, bezkolizyjnie. Co to znaczy? Drogą ekspresową, autostradową, bezpieczną. Polacy na to zasługują. Mieszkańcy Lubelszczyzny na to zasługują, żeby móc dysponować nowoczesnymi i bezpiecznymi drogami. Dzisiaj Polska jest już na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem sumy sieci autostrad i dróg ekspresowych – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Budowę S12 od Piask do Dorohuska podzielono na 3 odcinki. Do tej pory zapewnione było finansowanie tylko obwodnicy Chełma. Pozostałe odcinki były na tzw. liście rezerwowej programu. Teraz zyskają one finansowanie. Droga ma być gotowa do 2025 r.

RIRM

drukuj