fot. pixabay.com

Min. Infrastruktury prowadzi konsultacje ws. nowych przepisów dot. homologacji pojazdów i ich wyposażenia

Polskie firmy z branży motoryzacyjnej obawiają się nowych przepisów dotyczących homologacji pojazdów i ich wyposażenia. Ministerstwo Infrastruktury do połowy września prowadzi konsultacje społeczne przepisów w tej sprawie.

Regulacje, które mają dostosować polskie prawo do prawodawstwa Unii Europejskiej, mają istotny wpływ na funkcjonowanie całej branży. Mogą doprowadzić do znaczącego wzrostu kosztów eksploatacji pojazdów. Polskie firmy mają wątpliwości co do sposobów interpretacji zapisów ustawy. Producenci części obawiają się, że pogorszy się ich sytuacja.

Nowe prawo m.in. pośrednio obciąży kierowców i może wpłynąć na zahamowanie eksportu części, w którym Polska jest jednym ze światowych liderów.

– W dotychczasowych przepisach producenci samochodów oraz części uzyskują homologację na nowy typ pojazdu lub części, w ramach którego występuje cała rodzina produktów w różnych wersjach i wariantach. Nowe przepisy nie zmieniają sytuacji producentów pojazdów, natomiast w sposób zasadniczy pogarszają pozycję producentów części. Oznacza to, że producent części będzie zmuszony zabiegać o uzyskanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu na każdą wersję i wariant części, a nie – jak dotychczas – na nowy typ. W związku z tym obawiamy się takiej interpretacji przepisów, że trzeba będzie uzyskiwać zezwolenie na wprowadzenie do obrotu na każdy rodzaj produkowanych części, aby móc prowadzić je do obrotu. Proces wiąże się ze znacznymi kosztami i długotrwałą procedurą, co doprowadziłoby do olbrzymiego wzrostu cen części, a tym samym kosztów napraw samochodów przez kierowców – wyjaśnia Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Polska nazywana jest zagłębiem producentów części motoryzacyjnych. Wartość produkcji części i akcesoriów motoryzacyjnych to ponad 92 mld zł, z czego ponad połowa to eksport. Dlatego niekorzystne zmiany mogą zaszkodzić prężnej polskiej branży.

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych postuluje, aby przy implementacji unijnych przepisów uwzględnić interesy krajowych firm.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl