fot. PAP/Marcin Obara

Min. H. Kowalczyk: Rząd pracuje nad wsparciem dla producentów nawozów

Rząd pracuje nad systemowym wsparciem dla zakładów azotowych – poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ma to na celu głównie ograniczenie kosztów produkcji żywności i tym samym jej cen.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył jednocześnie, że każdy system pomocowy dla przedsiębiorców musi być zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Jak wyjaśnił w Polskim Radiu Henryk Kowalczyk, pomoc będzie się skupiała na ograniczeniu kosztów energii.  Przyznał też, że ceny nawozów dla rolników są obecnie zbyt wysokie.

– Wobec tego pracujemy nad sposobem pomocy zakładom nawozowym. Natomiast ta pomoc musi być zaakceptowana. To będzie przede wszystkim pomoc energetyczna, czyli zmniejszenie kosztów energii, głównie gazu, po to, żeby te zakłady mogły produkować i sprzedawać nawozy w – jak ja to określam – akceptowalnej cenie dla rolników, bo obecne ceny, które wynikałyby z kalkulacji, nie będą akceptowalne – mówił wicepremier.

Na początku września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że – w razie utrzymania się wysokich cen nawozów – rolnicy mogą liczyć na specjalny program dopłat. Ma to być rozwiązanie podobne do tego, które uruchomiono wiosną.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl