twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Min. D. Bojemska: Family Spot-y przestrzenią dla rodzin do rozwiązywania bieżących wyzwań i problemów

Takie przestrzenie jak Family Spot-y są przestrzeniami do rozwiązywania bieżących wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się rodzice – powiedziała w piątek minister rodziny i polityki społecznej, Dorota Bojemska, podczas konferencji dotyczącej projektu „Sieć Family Spot”.

W piątek w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się konferencja „Innowacyjne rozwiązania w sferze edukacji rodzicielskiej oraz integracji rodzin >>Family Spot<<„. Podczas konferencji zaprezentowano raport końcowy projektu „Sieć Family Spot”. W konferencji udział wzięły minister rodziny i polityki społecznej, Dorota Bojemska, oraz wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha.

„Projekt klubów dla rodziców jest jedną z inicjatyw, z której jestem bardzo dumna. Jest to realizacja pewnej naturalnej potrzeby, która była, jest i będzie. Myślę, że Family Spot-y i inne grupy rodziców będą się w Polsce rozwijać i naszym wspólnym zadaniem jest to, aby warunki do powstawania tych klubów mogły trwać” – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha.

Projekt „Sieć Family Spot” został dofinansowany w ramach IV otwartego konkursu ofert w zakresie promocji rodziny „Po pierwsze Rodzina!” na rok 2023 w wysokości 2,12 mln zł.

„Z perspektywy roku, myślę, że była to dobra decyzja. Przyszłe czasy pokażą, co będzie się działo, jak przetrwają te projekty i które będą się rozwijać” – podsumowała Socha.

Minister rodziny i polityki społecznej, Dorota Bojemska, wskazała, że dla powstawania nowych rodzin niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1733098974058275323

„Dlatego tak wyraźnie stawialiśmy na poczucie bezpieczeństwa – finansowego, ekonomicznego, fizycznego, ale także społeczno-relacyjnego – takiego, którym z jednej strony podnosimy prestiż rodzicielstwa, a z drugiej w lokalnych wspólnotach oddolnie tworzone są miejsca, gdzie rodzice mogą przyjść, dobrze się poczuć, podnieść swoje kompetencje, wymienić się doświadczeniami” – wyjaśniła.

Dodała, że więzi społeczne zawiązywane zwłaszcza na etapie wczesnego rodzicielstwa są bardzo istotnym wsparciem.

„Wiele rodzin ma to doświadczenie, że przyjaźnie zawiązane na pewnym etapie rodzicielstwa często są przyjaźniami na całe życie, a to z kolei jest bogactwo więzi społecznych, które jest niezwykłą wartością” – powiedziała minister.

„Takie przestrzenie jak Family Spot-y są przestrzeniami również do rozwiązywania bieżących wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się rodzice” – zaznaczyła.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1733101788650201510

Jak zauważyła, poprzez wymianę doświadczeń, propozycji i rozwiązań, konkretne wspólnoty mogą się wspierać i wspólnie mierzyć z podobnymi wyzwaniami.

„Współpraca z samorządami i grupami liderów lokalnych jest niezwykle ważna i ona też może znaleźć swoje miejsce w ramach tworzenia Family Spot-ów czy grup rodzinnych. Mam nadzieję, że ten program będzie istniał i rozwijał się” – podsumowała.

Podczas wydarzenia wręczono przedstawicielom wszystkich 25 Family Spot-ów podziękowania za poświęcony czas, pomysły i zaangażowanie w tworzenie miejsc przyjaznych rodzinie. Podziękowania dostali przedstawiciele: Family Spot-y FS Nysa, FS Wadowice, FS Zielonka, FS Legnica, FS Lubochnia, FS Swarzędz, FS Łomianki, FS Rawa Mazowiecka, FS Lublin, FS Tarnów, FS Grodzisk Mazowiecki, FS Częstochowa, FS Praszka, FS Trzebnica, FS Poznań, FS Warszawa Białołęka, FS Gniezno, FS Pruszcz Gdański, FS Bydgoszcz, FS Pieszyce, FS Andrespol, FS Inowłódz, FS Nowy Tomyśl, FS Pruszków, FS Konin.

„Sieć Family Spot” to projekt zainicjowany i prowadzony przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus – największą organizację rodzinną w Polsce. W ramach działania, we współpracy z 30 partnerami – samorządami, instytucjami kultury i przedsiębiorcami, Związek Dużych Rodzin Trzy Plus przeprowadził pilotaż funkcjonowania miejsc przyjaznych rodzinom w 25 gminach w Polsce. Inicjatywa skupiała się na identyfikacji potrzeb rodzin oraz analizie dostępnej infrastruktury samorządowej. Poprzez indywidualne programy zajęć skupiono się na edukacji rodzicielskiej i integracji lokalnych społeczności.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1733116202556264662

Celem projektu jest wzmacnianie kompetencji rodzicielskich, integrację społeczności lokalnych oraz promowanie roli rodziny jako kluczowej dla osobistego i społecznego rozwoju.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl