twitter.com/SztabGenWP/

Sztab Generalny Wojska Polskiego: żołnierze dowództwa i instruktorzy CAT-C z odznaczeniami Sił Zbrojnych Ukrainy

Odznaczeniami Sił Zbrojnych Ukrainy oraz medalami za zasługi w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej wyróżnieni zostali żołnierze dowództwa i instruktorzy CAT-C – przekazał w piątek na platformie X Sztab Generalny WP.

„Rok działalności dowództwa CAT-C! Odznaczeniami Sił Zbrojnych Ukrainy oraz medalami za zasługi w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej wyróżnieni zostali żołnierze dowództwa i instruktorzy CAT-C (Combined Arms Training Command)” – czytamy w piątek we wpisie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na platformie X.

Jak przekazał Sztab Generalny, to wyraz uznania ich zaangażowania w szkolenie żołnierzy ukraińskich na terytorium RP, między innymi w Świętoszowie, Wędrzynie i Brzegu, w ramach unijnej misji pomocy wojskowej dla tego kraju (EU Military Assistance Mission in support of Ukraine).

„Dotychczas w wyniku wspólnej pracy wielu państw działających w ramach polskiego dowództwa CAT-C, do grudnia 2023 roku przeszkolono około 12 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych UKR” – podsumował Sztab Generalny WP.

Od listopada 2022 działa powołana przez Unię Europejską misja w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine). Jej zadaniem jest wsparcie broniącej się przed Rosją Ukrainy poprzez szkolenie ukraińskich żołnierzy w ośrodkach rozlokowanych w państwach członkowskich UE.

Misją szkoleniową UE dowodzi obecnie holenderski gen. broni Michiel van der Laan. Podlegają mu dwa międzynarodowe dowództwa operacyjne (CAT-C) znajdujące się w Polsce i w Niemczech. Na czele CAT-C w naszym kraju, z siedzibą w Żaganiu (Lubuskie), stoi gen. bryg. Piotr Fajkowski będący zarazem dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl