Min. Ardanowski: produkcja buraków cukrowych ważnym elementem polskiego rolnictwa

Produkcja buraków cukrowych jest ważnym elementem polskiego rolnictwa – powiedział dziś w Kruszwicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski inaugurując kampanię cukrowniczą. Dodał, że państwo musi mieć wpływ na te elementy rynku, które decydują o dochodach rolników.

Minister uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się w oddziale „Cukrownia Kruszwica”.

„Produkcja buraków cukrowych nadal jest jednym z ważniejszych elementów polskiego rolnictwa. Rozumiemy oczywiście zachodzące na świecie zmiany i problemy związane z dominacją cukru trzcinowego, ale w dalszym ciągu produkcja buraków, która ma ogromną historyczną rolę nie tylko tu na Kujawach, ale w całej Polsce, pełni rolę dźwigni części rolnictwa wpływającej na inne działy” – mówił szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister dodał, że sam w przeszłości również uprawiał buraki jako rolnik, ale gleby w jego gospodarstwie zaliczają się raczej do żytnio-ziemniaczanych, więc plony takie, jak u jego kolegów nie były do osiągnięcia w tym gospodarstwie.

„Przez lata wmawiano nam, że kapitał nie ma narodowości. Mówiono, że wszystko jedno, kto będzie przetwarzał surowce wytwarzane w polskim rolnictwie. Jako szansę wskazywano inwestorów zewnętrznych, zagranicznych. Teraz takich naiwnych, przy zdrowych zmysłach, którzy by to twierdzili, zbyt wielu już nie ma. Jest bardzo ważne, żebyśmy jako państwo polskie mieli wpływ na te elementy rynku, które decydują o dochodach polskich rolników, wpływają na polską gospodarkę” – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

PAP/RIRM

drukuj