fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Niedzielski: Kwestia przywrócenia obostrzeń jest opcją otwartą

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że rośnie ryzyko przyspieszenia pandemii w Polsce. Na konferencji prasowej szef resortu wskazał na nowy trend systematycznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Krytykował też rozluźnienie zasad reżimu sanitarnego obserwowane ostatnio w Zakopanem. Dodał, że obostrzenia mogą powrócić.

Minister Adam Niedzielski powiedział, że od połowy zeszłego tygodnia przybywa zakażonych. Codzienna liczba wzrosła o kilkaset w porównaniu do danych sprzed tygodnia. W poniedziałek potwierdzono obecność SARS-CoV-2 u ponad 2,5 tys. osób. O 7 proc. wzrosła też liczba wykonywanych testów.

W ocenie szefa resortu zdrowia, z tego powodu istnieje ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych. Do zaostrzenia pandemii oraz obostrzeń mogą też doprowadzić takie zachowania, jakie miały miejsce w Zakopanem – dodał.

– Nie chciałbym, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce. Dlatego apeluję do wszystkich osób – odpowiedzialność w tej sytuacji ma szczególne znaczenie. Jeżeli wykonujemy pewne kroki, które polegają na luzowaniu obostrzeń, to nadal jesteśmy zobowiązani do zachowywania się w sposób odpowiedzialny, do zachowania dystansu, którego oczywiście tutaj nie było, do noszenia maseczek. Nie chciałbym, żeby wysiłek medyków został zniweczony przez tak głupie zachowanie – podkreślił Adam Niedzielski.

W ostatnim czasie do Zakopanego przyjechało bardzo wielu turystów. Miało to związek z poluzowaniem obostrzeń oraz konkursem skoków narciarskich.

Od piątku policja w powiecie tatrzańskim interweniowała 200 razy. Wystawiono ponad 100 mandatów za brak maseczek. W ocenie ministra zdrowia, ogólnokrajowy efekt tych wydarzeń będzie widoczny na początku przyszłego tygodnia.

RIRM

drukuj