fot. flickr.com

Mija pięć lat od „czarnego czwartku”

Mija pięć lat od „czarnego czwartku”, po którym osoby mające kredyty we frankach znalazły się w trudnej sytuacji. 

15 stycznia 2015 roku bank centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka wobec euro. Przez chwilę szwajcarski pieniądz kosztował nawet 5 zł. Wcześniej kurs był na poziomie ok. 3,50 zł. Wzrost wartości waluty oznaczał jednocześnie wzrost rat kredytu.

Władze podejmowały działania, aby pomóc zadłużonym. W ubiegłym roku znowelizowano ustawę o wsparciu kredytobiorców. Zakładała ona między innymi rozszerzenie działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

W ocenie Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu nie udało się całościowo rozwiązać problemu tzw. frankowiczów. Jednak obecnie sprawy sądowe coraz częściej są rozstrzygane na korzyść pokrzywdzonych – mówi prezes stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak.

– W ciągu tych pięciu lat niestety nie udało się kompleksowo rozwiązać problemu, czyli przyjąć takiego rozwiązania w drodze ustawy. Jak wiemy, było kilka propozycji, ale żadna, która w jakikolwiek sposób miała rozwiązać te problemy nie została przyjęta. W związku z tym kredytobiorcy coraz częściej zaczęli składać pozwy do sądów. Dokonał się przełom, ponieważ od początku 2019 roku zaczęły zapadać coraz korzystniejsze wyroki włącznie z Sądem Najwyższym, potem zostało to wzmocnione przez wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po tym wyroku jest blisko 90 proc. wygranych po stronie konsumentów. Tylko w bieżącym roku, jak na razie, mamy wynik 10:0 dla konsumentów w procesach z bankami – wskazuje prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Arkadiusz Szcześniak przypomniał, że przez kilkanaście lat funkcjonowania kredytów walutowych co najmniej 30 tys. rodzin zostało pozbawionych majątku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl