Mija 79 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

79 lat temu doszło do podpisania sowiecko–niemieckiego paktu o nieagresji znanego jako pakt Ribbentrop–Mołotow. Wraz z traktatem zawarty został tajny protokół dodatkowy, w którym Moskwa i Berlin ustaliły szczegóły podziału między sobą m.in. terytorium Polski.

Podpisany pakt doprowadził do deportacji, tortur i wymordowania dziesiątek milionów osób z rąk przedstawicieli reżimów totalitarnych.

O skutkach układu przypomniała w środę Komisja Europejska.

„Pakt ten uczynił jeden z najczarniejszych okresów w historii Europy jeszcze bardziej tragicznym” – czytamy w oświadczeniu.

Prof. Wojciech Polak, historyk, wskazuje, że skutki traktatu Polska odczuwała aż do początku lat 90-tych.

– Pakt ten był przygrywką do wybuchu II wojny światowej. Można powiedzieć, że dwa zbóje w bezwzględny sposób dzieliły się terytoriami niepodległych, suwerennych państw. Trzeba podkreślić, że pakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał dla Polski klęskę, utratę niepodległości, wieloletnie starania Polaków o odzyskanie niepodległości – zaznaczył historyk.

Dziś obchodzimy też Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu poświęcony ofiarom obu terrorów. Główne uroczystości z tej okazji odbędą się w Estonii.

Władze Instytutu Pamięci Narodowej złożą też kwiaty na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W latach 40. i 50. wykonano tam około 200 egzekucji m.in. na polskich żołnierzach podziemia niepodległościowego.

Europejski Dzień Ofiar Stalinizmu i Nazizmu ustanowił Parlament Europejski. Po raz pierwszy obchodzono go w 2009 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl