PAP/Piotr Nowak

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Niepełnosprawność nie musi ograniczać. Pamiętamy o tym zawsze, ale szczególnie w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Przełamywać trudności i własne słabości – to możliwe. Przykładem jest cierpiąca na stwardnienie rozsiane pani Angelika Boniuszko z Gdyni, której udało się nawet skoczyć ze spadochronem. Zniknęły wtedy wszystkie bariery.

– Wychodzę z założenia, że to, że jestem osobą z niepełnosprawnościami, nie usprawiedliwia mnie do bierności w domu, tylko do chęci robienia czegoś dobrego dla innych – oznajmiła Angelika Boniuszko.

Codzienne trudności dzielnie pokonuje również pani Monika Czerczak z Wrocławia. Jest osobą niewidomą, ale rozwija pasję śpiewania i zdobywa wiele nagród. Chce być też potrzebna zawodowo.

– Chciałam żyć aktywnie. Większość zarobionych w pracy środków przeznaczam na wynajem mieszkania i na życie w mieście. Mimo wszystko wolę pracować – akcentowała Monika Czerczak.

Przykłady otwartych serc i wielkich możliwości wśród niepełnosprawnych można mnożyć.

We wtorek laureatem konkursu „Człowiek bez barier 2019” został Wojciech Kowalczyk z Legionowa. Doradza niepełnosprawnym w sprawach prawnych i urzędowych. Walczy o dofinansowanie w leczeniu.

– Życie jest dla mnie wielką wartością. Bo życie nawet jako osoba niepełnosprawna ma ogromny sens. Możemy zmieniać życie innych. Możemy pomagać, możemy dawać innym miłość. Możemy działać na rzecz drugiego człowieka – podkreślał Wojciech Kowalczyk.

Wszystkim niepełnosprawnym z okazji ich dnia złożyła dziś życzenia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

https://twitter.com/MRPiPS_GOV_PL/status/1201802702151471104

 Dla Ministerstwa to również istotny moment podsumowań. W tym roku do osób niepełnosprawnych trafiło 20 mld złotych. Plany na kolejny 2020 rok to 27 mld zł. Działa także zasiłek pielęgnacyjny i renta socjalna. Do tego „opieka wytchnieniowa” i asystent osoby niepełnosprawnej. Jest też świadczenie uzupełniające dla osób z orzeczeniem o niesamodzielności.

– Osób, które mogą ubiegać się jeszcze o to świadczenie jest około 800 tysięcy, już zostało złożonych ponad 600 tysięcy wniosków. Ponad 200 tysięcy świadczeń zostało przyznanych – mówiła Marlena Maląg.

W Sejmie otwarto we wtorek wystawę zatytułowaną „Podróże moich marzeń”. Niepełnosprawni autorzy pokazali, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Tak samo marzymy o poznawaniu świata i rozwijaniu pasji. O pięknym życiu ma prawo marzyć każdy.

https://twitter.com/MRPiPS_GOV_PL/status/1201886307951222784

TV Trwam News

drukuj