fot. pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ma on zwracać uwagę na bogactwo różnorodności językowej oraz chronić ją jako dziedzictwo kulturowe. Według raportów ONZ, co najmniej 40 proc. języków używanych na świecie było w 2016 roku zagrożonych wyginięciem, a ok. 250 zanikło w ciągu ostatnich 70 lat.

Prof. Henryk Duda, językoznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przypomina o podstawowej definicji języka jako narzędzia komunikacji. Dodaje jednak, że nie można go sprowadzić wyłącznie do tej jednej funkcji.

– Każdy z języków odbija doświadczenie innej wspólnoty komunikacyjnej. Tam jest potoczna, nienaukowa, ale jednak ważna część doświadczenia życiowego ludzi. Z każdym wymarłym językiem ta część doświadczenia zostaje zmarnowana i zapomniana, a przecież życie i doświadczenie wszystkich ludzi jest jednakowo ważne – mówi prof. Henryk Duda.

Językoznawca podkreśla, że nieprzypadkowo – mimo postępującej globalizacji – nie powiodły się próby wprowadzenia jednego wspólnego języka dla wszystkich.

Ponadto tłumaczy, że dziedzictwo niematerialne, jakim jest język, trudniej dziś dostrzec. Wśród zagrożonych języków znanych w Polsce ekspert wymienia górnołużycki, dolnołużycki i kaszubski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl