fot. twitter.com

Merkel i Trump apelują o wprowadzenie rozejmu w Syrii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump wezwali po piątkowej rozmowie telefonicznej do natychmiastowego zawieszenia broni w Syrii, czego wymaga rezolucja przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ – poinformował rzecznik Merkel Steffen Seibert.

Przywódcy uznali, że „syryjski reżim oraz jego rosyjscy i irańscy sojusznicy powinni szybko i w pełni wprowadzić w życie rezolucję 2401 RB ONZ. Rezolucja ta apeluje o natychmiastowe wprowadzenie zawieszenia broni” – napisał w oświadczeniu Seibert.

„Kanclerz i prezydent są też zaniepokojeni niedawnym oświadczeniem prezydenta Rosji Władimira Putina na temat (programu) rozwoju broni oraz negatywnego wpływu, jaki ma on na międzynarodowe zabiegi w sprawie kontroli zbrojeń” – dodał rzecznik.

Wcześniej w piątek Pałac Elizejski poinformował, po rozmowie Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że Francja i USA nie będą tolerowały bezkarności wobec użycia broni chemicznej

RB ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia „bez zwłoki” 30-dniowego rozejmu w Syrii. Jednak siły syryjskie i rosyjskie w czwartek wciąż wywierały wojskową presję na będącą enklawą rebeliantów Wschodnią Ghutę koło Damaszku.

PAP/RIRM

drukuj