fot. PAP/EPA

Meksyk: policja skonfiskowała ponad 120 ton narkotyków i substancji do ich produkcji

Policja meksykańska poinformowała o przejęciu na zachodzie oraz północnym wschodzie kraju ponad 120 ton narkotyków i substancji do ich wyrobu. Zarekwirowane środki należą do kartelu z Sinaloa, którym w przeszłości kierował legendarny baron narkotykowy Joaquin Guzman, pseudonim „El Chapo”.

Z szacunków meksykańskich służb cytowanych w niedzielę przez dziennik „El Universal” wynika, że wartość przejętego ładunku przekracza kwotę 4,9 mln euro.

Akcja przejęcia substancji od kartelu z Sinaloa została przeprowadzona przy współpracy policji z oddziałami meksykańskiej armii.

Według ustaleń „El Universal” obławy, w wyniku których udało się przejąć narkotyki i substancje do ich produkcji, miały trafić do laboratoriów kartelu, kierowanego w przeszłości przez „El Chapo”, na terenie dwóch stanów – Sinaloa i Nuevo Leon.

Gazeta przypomniała, że w ostatnich miesiącach policji udało się przejąć duże ilości metamfetaminy w stanie Nuevo Leon, gdzie funkcjonariusze zlikwidowali również laboratorium należące do kartelu z Sinaloa.

Pochodzący ze stanu Sinaloa Joaquin Guzman uznawany był przed swoim aresztowaniem za najpotężniejszego handlarza narkotyków na świecie. Schedę po „El Chapo”, który w 2016 r. został przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA, a w 2019 r. został skazany przez amerykański sąd na dożywotnie więzienie, przejęli jego synowie.

W ostatnich latach za lidera kartelu z Sinaloa, specjalizującego się szczególnie w obrocie fentanylem, syntetycznym narkotykiem, uchodził syn „El Chapo” Ovidio Guzman. We wrześniu ub.r. został on przekazany amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl