fot. PAP

MdM: 300 mln zł nie zostanie wykorzystanych?

300 mln zł środków z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych może nie być wykorzystana – alarmuje związek deweloperów. Jako powód podają zbyt małą liczbę mieszkań i za niskie limity cenowe nieruchomości kwalifikujących się do rządowego wsparcia.

Zgodnie z ustawą limit środków pomocowych państwa na ten cel w 2014 r. nie może przekroczyć 600 mln zł. Z raportu, na który powołują się deweloperzy wynika, że dużej części środków nie uda się wykorzystać. Wskazują, że parametry, jakie mają spełniać mieszkania, zostały ustalone zbyt rygorystycznie dot. one metrażu i limitu cenowego, który zdaniem deweloperów jest za nisko.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, podkreśla, że rząd zmusza takimi programami do emigracji młodych Polaków. Za granicą starają się o mieszkania i tam zakładają rodziny – dodał.

– Przyjęto zły program. Program, który wykluczył 75% młodych ludzi z możliwości otrzymania wsparcia ze strony rządowej. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Program dotyczy tylko i wyłącznie obiektów, które realizują deweloperzy. I cóż takiego się stało? Program dedykowany tak wąskiej grupie jak młodzi ludzie mieszkający w dużych miastach, gdzie deweloperzy budują domy, okazał się wadliwy, ponieważ nie przemyślano pewnych procesów, nie przemyślano mechanizmów. Dzisiaj mamy katastrofę, bo przyjęto rokrocznie dofinansowanie w wysokości ok. 650 mln zł i okazuje się, że połowa z tych pieniędzy nie zostanie wykorzystana – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

Polityk przypomniał, że program rządu MdM, miał zastąpić program PiS „Rodzina na swoim”. Jednak od samego początku wyklucza młodych  z biedniejszych regionów kraju.

Z programu PiS skorzystało 183 tys. rodzin, które nabyły mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego oraz modernizacji domów.

RIRM 

drukuj