By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Mazowiecka KAS: Prawie 17,5 tys. nielegalnie przewiezionych tabletek na lotnisku im. F. Chopina

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na warszawskim lotnisku im. F. Chopina zatrzymali prawie 17,5 tys. nielegalnie przywiezionych tabletek w bagażach obywateli Polski i Chin – poinformowała Justyna Pasieczyńska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Według informacji przekazanych przez rzecznik IAS w Warszawie funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na lotnisku im. F. Chopina skierowali do kontroli z korytarza „Zielona linia – nic do zgłoszenia” obywatela Polski, który przyleciał z Turcji.

„W bagażu podróżnego znajdowały się różnego rodzaju produkty lecznicze, m.in. hormony, które stosowane są również jako środki dopingujące. Łącznie ujawniono 5 660 szt. tabletek oraz 15 szt. wstrzykiwaczy z hormonem” – podała Justyna Pasieczyńska.

„Kolejną próbę przemytu produktów farmaceutycznych mundurowi wykryli u obywatela Chin, który przyleciał z Tiencin. W trzech bagażach było aż 10 rodzajów leków w postaci 11 815 szt. tabletek: m.in. przeciwcukrzycowe oraz działające na układ sercowo-naczyniowy” – powiedziała.

Wskazała, że obaj podróżni nie posiadali wymaganych dokumentów na przywóz ujawnionych środków farmaceutycznych.

„Leki i wstrzykiwacze zatrzymano, a podróżni zostali ukarani mandatami karnymi” – podkreśliła.

„Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, bez zezwolenia na własne potrzeby lecznicze, można przywieźć z zagranicy produkt leczniczy w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań” – przypomniała.

Zaznaczyła, że farmaceutyki pochodzące z nieznanych źródeł mogą być niebezpieczne.

„Nie wiemy, w jakich warunkach były produkowane i przechowywane, a także jaki jest ich faktyczny skład” – przekazała.

„Jeśli decydujemy się na zakup leków poza legalnymi punktami sprzedaży, musimy pamiętać, że możemy kupić lek podrobiony, zawierający nieprawidłową ilość substancji czynnej lub posiadający składniki, które stanowią zagrożenie dla życia” – dodała rzecznik IAS w Warszawie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl