fot. PAP/EPA

Marsze pamięci Niemcowa w Moskwie i Petersburgu

Co najmniej 20 tys. osób uczestniczy w niedzielę w Moskwie w zorganizowanym przez antykremlowską opozycję marszu żałobnym, poświęconym pamięci Borysa Niemcowa, zamordowanego w piątek wieczorem w stolicy Rosji.

Według policji w marszu bierze udział 7 tys. osób. Niezależne źródła mówią o co najmniej 20 tys. uczestników. W podobnej manifestacji trwającej równolegle w Petersburgu uczestniczy około 8 tys. osób.

W Moskwie uczestnicy wyruszyli z Placu Słowiańskiego, sprzed siedziby Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, skąd skierowali się na pobliski Duży Most Moskworecki, gdzie został zastrzelony 55-letni Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji.

„Bohaterowie nie umierają!”, „Zginął za przyszłość Rosji!” – głoszą trzymane przez maszerujących transparenty. Powiewają flagi demokratycznych ugrupowań, m.in. Republikańskiej Partii Rosji – Parnas, której Niemcow współprzewodził i ruchu Solidarność, który współtworzył. Są też flagi Partii Postępu Aleksieja Nawalnego i partii Jabłoko Siergieja Mitrochina, a także spowite kirem flagi państwowe Rosji.

Nad głowami uczestników widać liczne fotografie Niemcowa i plakaty z napisem „Jestem Borysem”, nawiązujące do „Je suis Charlie”, znanych z niedawnych demonstracji w Paryżu po ataku terrorystycznym na redakcję „Charlie Hebdo”.

Uczestnicy marszu idą w milczeniu, nie skandują żadnych haseł. Na czele – b. premier Rosji Michaił Kasjanow, drugi ze współprzewodniczących Republikańskiej Partii Rosji – Parnas.

Wszyscy przybywający na miejsce zbiórki na Placu Słowiańskim są kontrolowani przez policję, która w tym celu ustawiła około 30 bramek z wykrywaczami metalu. Pojawiły się informacje o zatrzymywaniu osób z symbolami i flagami Ukrainy.

Duży Most Moskworecki przylega do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego. Niemcow został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Sprawców nie schwytano.

Pogrzeb polityka odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. Poprzedzi go cywilna uroczystość żałobna w moskiewskim Centrum Andrieja Sacharowa.

PAP/RIRM

drukuj