fot. PAP/Jakub Kamiński

Marszałek Senatu z wizytą we Francji

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się dziś z wizytą do Francji; spotka się z francuską Polonią, weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości; spotka się też z marszałkiem francuskiego Senatu Gerardem Larcherem.

Jak podaje Centrum Informacyjne Senatu, celem wizyty są spotkania z francuską Polonią z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Katedrze Notre-Dame w Paryżu marszałek Senatu weźmie dziś udział w inauguracji polskiej kaplicy. Następnie polska delegacja złoży kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Późnym popołudniem w polskiej ambasadzie w Paryżu odbędzie się spotkanie marszałka Senatu z francuską Polonią.

W niedzielę zaplanowane są uroczystości polonijne w Dourges, które rozpocznie msza św. w intencji ojczyzny w polskiej parafii pw. św. Stanisława; potem odbędzie się spotkanie z lokalnymi władzami i senatorami z tego regionu Francji. Następnie marszałek Senatu i polska delegacja spotkają się z przedstawicielami lokalnej Polonii. Po południu w Paryżu, w Pałacu Inwalidów odbędzie się koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ostatnim dniu wizyty marszałek Senatu odwiedzi Bibliotekę Polską w Paryżu i spotka się z przewodniczącym Senatu Francji Gerardem Larcherem.

Jak podaje Centrum Informacyjne Senatu, szacuje się, że w Paryżu i w obrębie jego aglomeracji mieszka około 200 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia; natomiast na terenie całej Francji ok. 700 tys.

PAP/RIRM

drukuj