fot. TT/KancelariaSejmu

Marszałek Sejmu odwiedziła Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II w Waszyngtonie

Udział w briefingu o polityce i wyborach w waszyngtońskiej Heritage Foundation, złożenie wieńca na grobie Jana Karskiego i zwiedzanie Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II wypełniły drugi dzień wizyty marszałek Sejmu Elżbiety Witek w USA.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1235244376886054917

Misją konserwatywnego think tanku Heritage Foundation jest formułowanie polityki promującej m.in. przedsiębiorczość, wolność jednostki oraz silną obronę narodową. Panel z udziałem ekspertów miał charakter zamknięty.

Marszałek Elżbieta Witek udała się też na cmentarz Mount Olivet Cemetery. W asyście warty honorowej złożyła tam wieniec na grobie Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

Duże wrażenie wywarło na niej sanktuarium Pope John Paul II National Shrine w Pleasant Hill oraz będące jej częścią Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II. Po wizycie w tym obiekcie marszałek Sejmu opowiadała dziennikarzom, że zwróciła uwagą na przybyłą tam wycieczkę Amerykanów, którzy całowali portret polskiego papieża.

Elżbieta Witek zauważyła, że kult św. Jana Pawła II trwa, Amerykanie o nim pamiętają, a polski Papież cieszy się wielkim autorytetem w Stanach Zjednoczonych. Marszałek złożyła pod jego portretem także karteczkę ze swoimi życzeniami, co jest w zwyczaju zwiedzających sanktuarium.

„Prosiłam o powodzenie dla polskiego narodu i Sejmu, któremu przyszło mi przewodniczyć” – mówiła o swoim wpisie Elżbieta Witek. Wyraziła nadzieję, że Jan Paweł II będzie wciąż sprawował opiekę nad naszą Ojczyzną.

Marszałek nawiązywała do rozmów na temat koronawirusa z szefami parlamentów krajów bałtyckich, z którymi we wtorek uczestniczyła na waszyngtońskim Kapitolu w spotkaniu z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Zapewniała, że kraj jest dobrze przygotowany na koronawirusa i koordynuje działania z innymi państwami.

Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II, stanowiące swoiste nowoczesne muzeum, prezentuje m.in. wystawy interaktywne dotyczące religii, wiary, duchowości oraz materiały wideo. Sporo z nich odnosi się do historii Polski, także w kontekście życia Karola Wojtyły od wczesnej młodości, w tym jego studiów, zainteresowań aktorskich, pierwszych latach posługi kapłańskiej. Koncentruje się też na inwazji Niemiec na Polskę, okupacji oraz na Solidarności.

„Jest to obiekt amerykański, ale z bardzo rozbudowanymi wątkami polskimi, stanowiącymi prezentację historii naszego kraju. Dowiadując się o życiu Jana Pawła II, jego pielgrzymkach do wiernych na wszystkich kontynentach i beatyfikacji, zwiedzający de facto zapoznają się z najnowszą historią Polski” – powiedział rzecznik ambasady RP w Waszyngtonie Robert Szaniawski, znajdujący się w gronie osób towarzyszących marszałek Sejmu podczas wizyty.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl