Marsz Niepodległości w Warszawie

Ulicami Warszawy przechodzi Marsz Niepodległości. Rozpoczął się o godzinie 13:00 Mszą Świętą w Kościele Św. Barbary na ul. Wspólnej. Po Eucharystii nastąpił wymarsz sprzed Ronda Romana Dmowskiego. Podczas  trwania Marszu doszło do podzielania jego uczestników. Doszło również do prowokacji. Transmisja w TV Trwam.

Marsz Niepodległości zrodził się z inicjatywy obywateli i stał się tradycją – powiedział prof. Jan Żaryn.

Wzrastał z atmosfery po 10 kwietnia 2010 roku. Wtedy – wydawało się – że ówczesne i dzisiejsze władze III Rzeczypospolitej nie są zainteresowane krzewieniem historii Polski korzeniem pozytywnej atmosfery wokół wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Dziś sytuacja jest inna, pozostał tamten marsz. On jest już tradycją, wpisuje się w nasze przeżywanie 11 listopada – powiedział prof. Jan Żaryn.

Ponadto prof. Jan Żaryn podkreślił aspekt historyczny tego wydarzenia.

Świętujemy i celebrujemy dzień 11 listopada, przypominając sobie o osobach, które przyczyniły się do tego, że wygraliśmy wojnę. Przypominamy sobie  tych, którzy obronili niepodległość, szczególnie w 20. roku, a więc Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego – przywódcę Powstania Śląskiego i wielu innych; wszystkich nie sposób wymienić. To jest wielkie Pokolenie Niepokornych, które nam dało niepodległość – powiedział prof. Jan Żaryn.

Uroczystościom związanym z odzyskaniem niepodległości towarzyszy 11 innych  wydarzeń związanych z tym świętem. Będzie to m.in.: Bieg Niepodległości, Marsz Prezydencki ”Razem dla Niepodległej”, protest przeciwko usunięciu dzieł Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza z lektur szkolnych, protest przeciwko bezrobociu i 3 zgromadzenia publiczne związane z Obozem Narodowo-Radykalnym.

To jest dobre i normalne, że Polacy mają różne wizje świętowania tego dnia, że mają prawo w związku z tym uczestniczenia zarówno w tych wydarzeniach, które są pod patronatem rządzących dziś jak i mają prawo po swojemu wyrażać myśli, swoje wrażliwości – powiedział prof. Jan Żaryn

Innym wydarzeniem będzie zorganizowany na dziś przez rząd szczyt klimatyczny. Według posłów Jarosława Zielińskiego i Jacka Sasina jest to decyzja skrajnie nieodpowiedzialna. Posłowie PiS-u przypomnieli Dzień Niepodległości z roku 2011, kiedy w biały dzień lewackie bojówki zakłóciły obchody uroczystości, prowokując różne starcia. Zdaniem posłów istnieje duże ryzyko powtórzenia tych wydarzeń, ponieważ służby mundurowe mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom marszu.

RIRM

drukuj